Informator o studiach


UNIWERSYTET WARSZAWSKI

U.W. Wydział Chemii, ul. Pasteura 1, 02-093 Warszawa




03


Nazwa przedmiotu

Matematyka B


Nr / kod przedmiotu*


Semestr

2

Rodzaj zajęć

Wykład


Liczba godzin
 na semestr      na tydzień

30      2

Liczba punktów

3,5


Prowadzący:

Dr Witold Szczechla
Pokój:      Tel: 0225544417      email: witold@mimuw.edu.pl

Zakład dydaktyczny:


Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, ul. Banacha 2

Efekty kształcenia
i kompetencje:

Przygotowanie do wysłuchania wykładów wymagających zaawansowanego aparatu matematycznego, takich jak chemia kwantowa czy termodynamika.

Opis przedmiotu:

Rachunek różniczkowy funkcji wielu zmiennych: przestrzenie unormowane i metryczne; zbiory w przestrzeniach metrycznych; granica i ciągłość funkcji; granica ciągu; podciągi i twierdzenie Bolzano-Weierstrassa; granica funkcji w punkcie; ciągłość funkcji; różniczkowanie funkcji wielu zmiennych; ekstrema lokalne; druga pochodna funkcji o wartościach rzeczywistych; twierdzenie Taylora; warunki konieczne i dostateczne ekstremów lokalnych; macierze dodatnio i ujemnie określone.
Równania różniczkowe zwyczajne: pojęcia wstępne; najprostsze typy równań i ich rozwiązywanie; równania liniowe o stałych współczynnikach pierwszego i drugiego rzędu; teoria rozwiązalności; uwagi na temat jakościowej teorii równań.
Całki iterowane i wielokrotne: całka interowana; miara zbiorów w Rn; właściwości całek i miary; interpretacja geometryczna mierzalności Jordana-Riemanna; miara zbiorów nieograniczonych i całki niewłaściwe; wzór na zamianę zmiennych w całce wielokrotnej.
Całki na krzywych i powierzchniach: długość krzywej, całka krzywoliniowa; powierzchnie; pole powierzchni; praca jako całka 1-formy; wzór Greena; wzór Gaussa-Ostrogradskiego, przykłady jego zastosowań w fizyce; wzór Stokesa i operacje analizy wektorowej.
Przestrzenie Hilberta: przestrzenie unitarne; szeregi Fouriera; przestrzenie
L2(G) i całka Lebesgue'a; przekształcenia unitarne i ortogonalne; formy dwuliniowe i kwadratowe; metoda najmniejszych kwadratów; wektory i wartości własne; układy liniowe równań różniczkowych.

Wymagane podstawy:

Zaliczenie matematyki w zakresie 1 semestru matematyki B.

Forma zaliczenia:

Egzamin

Uwagi:

-





Nadzór redakcyjny: Jadwiga Skupińska

Stronę oprac. Adam Myśliński