Informator o studiach


UNIWERSYTET WARSZAWSKI

U.W. Wydział Chemii, ul. Pasteura 1, 02-093 Warszawa




36


Nazwa przedmiotu

Spektroskopia NMR w chemii


Nr / kod przedmiotu*


Semestr

1M

Rodzaj zajęć

Wykład


Liczba godzin
 na semestr      na tydzień

30      2

Liczba punktów

2


Prowadzący:

Dr hab. Wiktor Koźmiński
Pokój: XXX     Tel: 219     email: kozmin@chem.uw.edu.pl

Zakład dydaktyczny:


Zakład Dydaktyczny Chemii Fizycznej

Efekty kształcenia
i kompetencje:

Student powinien wykazać się znajomością podstaw nowoczesnej spektroskopii NMR i jej zastosowań.


Opis przedmiotu:

Wykład ma umożliwić zrozumienie i swobodne wykorzystanie technik nowoczesnej spektroskopii jądrowego rezonansu magnetycznego (NMR). Zagadnienia omawiane w toku wykładu:

• Podstawy zjawiska NMR: magnetyzm jądrowy - opis klasyczny i kwantowy, zasady detekcji sygnału, transformata Fouriera i jej właściwości, najważniejsze parametry spektralne, rodzaje oddziaływań jąder w polu magnetycznym, reorientacyjne uśrednianie oddziaływań, NMR w fazach izotropowych i anizotropowych - zależność od stanu skupienia, czułość pomiarów metody.

• Relaksacja jądrowa: relaksacja jako dążenie do stanu równowagi, opis ruchów cząsteczkowych, relaksacja podłużna i poprzeczna, mechanizmy relaksacji, jądrowy efekt Overhausera, zjawiska interferencyjne.

• Najważniejsze metody eksperymentalne i ich podział: eksperyment jednoimpulsowy, metody przeniesienia polaryzacji, widma jedno i wielowymiarowe, techniki stosowane do badań w fazie stałej, obrazowanie i mikroobrazowanie, pomiary relaksacyjne i dyfuzyjne.

• Zastosowania w chemii i biochemii: identyfikacja związków organicznych i przypisania sygnałów, parametry związane ze strukturą molekuł i badania strukturalne, badania konformacyjne, metody rozpoznania chiralnego w NMR, procesy dynamiczne w NMR (wyznaczanie parametrów kinetycznych i termodynamicznych), pomiary współczynników dyfuzji w roztworach.

Wymagane podstawy:


Spektroskopia molekularna, chemia organiczna

Forma zaliczenia:

Zaliczenie na ocenę

Uwagi:

-





Nadzór redakcyjny: Jadwiga Skupińska

Stronę oprac. Adam Myśliński