Informator o studiach


UNIWERSYTET WARSZAWSKI

U.W. Wydział Chemii, ul. Pasteura 1, 02-093 Warszawa




09


Nazwa przedmiotu

Chemia organiczna I A


Nr / kod przedmiotu*


Semestr

4

Rodzaj zajęć

Laboratorium


Liczba godzin
 na semestr      na tydzień

90      6

Liczba punktów

6


Prowadzący:

Dr hab. Aleksandra Misicka-Kęsik, prof. UW - kierownik
Pokój: 329     Tel: 228     email: misicka@chem.uw.edu.pl

Zakład dydaktyczny:


Zakład Chemii Organicznej

Efekty kształcenia
i kompetencje:

W ramach tego przedmiotu student powinien nabyć umiejętność syntezowania prostych związków organicznych i opanować techniki laboratoryjne najczęściej stosowane w chemii organicznej: krystalizację, ekstrakcję, destylację prostą, destylację pod zmniejszonym ciśnieniem, destylację z parą wodną. Student powinien posiadać umiejętność bezpiecznej pracy w laboratorium chemicznym.

Opis przedmiotu:

Ćwiczenia wstępne: oczyszczenie trzech substancji organicznych poprzez: krystalizację, destylację prostą i ekstrakcję. Ćwiczenia te poprzedzone są pokazami przeprowadzanymi przez nauczycieli akademickich na pierwszych zajęciach. Po zakończeniu ćwiczeń wstępnych studenci zdają kolokwium ze znajomości podstawowych technik oczyszczania związków organicznych, stosowanej aparatury, rodzaju środków odwadniających, umiejętności korzystania z poradników chemicznych i znajomości zasad BHP.
Część preparatywna polega na otrzymaniu kolejno 5 preparatów o wzrastającej trudności i czasochłonności wykonania. Przed przystąpieniem do syntezy każdego preparatu wymagane jest zdanie ustnego kolokwium ze znajomości mechanizmu reakcji, sposobów otrzymywania danej klasy związków i ich reaktywności, stosowanych środków ostrożności.
Po wykonaniu części preparatywnej studenci zdają kolokwium końcowe.

Wymagane podstawy:

Zdany egzamin z chemii organicznej I (semestr 3).

Forma zaliczenia:

Zaliczenie na ocenę na podstawie ocen uzyskanych z przygotowania teoretycznego, wykonania preparatów i kolokwium końcowego.

Uwagi:

Jest to podstawowa pracownia syntezy organicznej dla wszystkich studentów Wydziału Chemii i MISMAP-u.





Nadzór redakcyjny: Jadwiga Skupińska

Stronę oprac. Adam Myśliński