WYDZIAŁ CHEMII U.W.
na
PIKNIKU NAUKOWYM
POLSKIEGO RADIA
i
CENTRUM NAUKI KOPERNIK

w roku akademickim
2007/2008


Filmik video z pokazu

"Wybuchowa Chemia"

Strona dedykowana dla przeglądarki MSIE
"Firefox" nie odtwarza podkładu muzycznego!


Migawki z pokazów14 czerwca 2008 roku na Rynku Nowego Miasta oraz na Podzamczu w Warszawie odbył się 12-ty już Piknik Naukowy. Współorganizatorkami imprezy z ramienia Wydziału Chemii U.W. były dr Elżbieta Megiel i dr Monika Karpińska.

Nasze stanowisko znajdowało się na Rynku Nowego Miasta, bardzo blisko głównej sceny. W namiocie można było poobcować z magiczną, przyjemną i pożyteczną chemią. Odwiedzający nas goście mogli tu między innymi pobawić się super lepką cieczą, obserwować złoty deszcz w szklanej kolbie, nacieszyć oczy widokiem przeróżnych mikstur dymiących i zmieniających barwę opatrzonych wspólną nazwą chemiczna oranżada, ujrzeć jak w acetonie “znika” styropian, samodzielnie wykonać piękne i proste eksperymenty. W ogródku obok namiotu pokazywaliśmy spektakularne, choć jednocześnie niebezpieczne eksperymenty, które wymagały od wykonujących szczególnych środków ostrożności, a obserwujący musieli znajdować się w bezpiecznej odległości. Należały do nich: Chemiczny grill, Świetlista flara, Lodowe fajerwerki, Grzybek atomowy, Słoniowa trąba, Sztuczne ognie ogrodowe i inne.

Nasze stanowisko łatwo było odnaleźć, gdyż unosiły się nad nim kolorowe dymy i słychać było odgłosy wybuchów. Zainteresowanie prezentowanymi eksperymentami było tak ogromne, że Pierwszy Program Telewizji Polskiej w jednym z wejść antenowych przeprowadził transmisję z namiotu i placu eksperymentów. Transmisję na żywo z naszego stanowiska przeprowadziła również Telewizja Puls.

Późnym popołudniem na Rynku Nowego Miasta zaprezentowaliśmy na znajdującej się tam scenie pięciominutowy pokaz efektownych doświadczeń i kontrolowanych wybuchów. Jako podkład muzyczny wykorzystaliśmy utwór "Benzin" zespołu Rammstein znanego między innymi z wykorzystywania efektów pirotechnicznych w trakcie swoich koncertów. Podczas pokazu scena pełna była dymu i ognia o przeróżnych barwach, z głośników płynęła ognista muzyka, a publiczność była zachwycona. Nasz występ na scenie został sfilmowany przez dra Zbigniewa Wielogórskiego. Zapraszamy gorąco do obejrzenia filmu.
Tekst. E.M.
Grafika powyżej - Polskie Radio; Centrum Nauki Kopernik

W Pikniku uczestniczyły następujące osoby:

Doktoranci - Michał Dobrowolski, Marianna Gniadek, Agnieszka Krogul, Przemysław Ziaja, Marek Kowski, i Krzysztof Pietrasik.

Studenci Wydziału Chemii i członkowie Studenckiego Koła Naukowego Chemików U.W. "FULLEREN" - Piotr Nowak, Michał Symonowicz, Anna Latoszek, Magdalena Osial, Maja Sochacka, Maria Rogozińska, Krzysztof Szymczak, Tomasz Michałowski, Tomasz Deptuła, Małgorzata Głowienka, Karolina Kubik, Marta Gierwatowska, Damian Walaszek, Anna Dubiel, Sebastian Wojtysiak, Grzegorz Szczepaniak, Paweł Gniewek, Krzysztof Kostański, Dawid Lichosyt, Monika Gaczkowska, Dominika Pielacińska, Paweł Piliszek.

Składam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy uczestniczyli w organizacji naszego udziału w 12-tym Pikniku Naukowym, a w szczególności prezesowi koła naukowego Fulleren Panu Piotrowi Nowakowi i Panu Michałowi Symonowiczowi za ogromny wkład pracy i zaangażowanie. W imieniu swoim i wszystkich uczestników składam serdeczne podziękowania panu doktorowi Wielogórskiemu za nakręcenie i zmontowanie filmu z naszego pokazu na scenie.


Dr Elżbieta Megiel


Uwaga,
Przesuwające się zdjęcia można zatrzymać najeżdżając kursorem myszy i klikając powiększyć w oddzielnym oknie.Na ekranach o wymiarach 17'' i poniżej, i o rozdzielczości 1024 x 768 px i mniejszej, najlepiej oglądać po naciśnięciu F11

Stronę oprac. Adam Myśliński

statystyka