GALERIA FOTOGRAFII

Jeszcze kilka fotografii związanych z przasnyską ulicą Kilińskiego
 
 

Domy po północnej stronie ulicy. 

"Mieszkały w nich Celina Maliszewska, Jagoda Tomaszewska (?) siostry Borkowskie - Grażyna i Hanka (w domu z lewej), w tym po prawej mieszkali Elka Łobażewska z rodzicami i młodszym bratem, a na drugim piętrze Pajewscy - mechanik od maszyn do szycia z mnóstwem głodnego drobiazgu". 

Z lewej, za drzewami blok tzw. "Bepów" - Przasnyskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego stojący przy ul. Ciechanowskiej.  (Fot. autor.)

Dom Brzezińskiej sąsiadował z posesją Wencławów (stąd widok) i pawilonem MHD (po praqwej). Po lewej moje ukochane drzewo - baza letnich wypadów 'Wesołych Trampów Podwórek'. W okienku na wprost mieszkała Stasia Banacka - koleżanka z klasy. (stan z pierwszej polowy lat szesćdziesiątych ub. wieku -fot. autor)

Podwórko domu Brzezińskiej. Hodowano tam gołębie i inny inwentarz. Po prawej, po przeciwnej stronie ulicy okno mieszkania zajmowanego chyba wówczas przez rodzinę Chrzanowskich (ale to do ustalenia - fot. autor).

"Można było zaglądać przez dziury w płotach do tajemniczych ogrodów na zapleczach domów przy Błoniu, a przy dobrych układach przemknąć podwórkami w "tyły" i dalej aż do ulicy Ciechanowskiej przy geesowskiej rozlewni piwa lub jeszcze dalej do bepowskiego bloku."

Widok ze strychu domu Wencławów. Po prawej dom, w którym mieszkał wspominany elektryk oraz panny Żychowskie z rodzicami. Widok ponad ogrodami Pawelskiego i Rykowskich. W oddali wieża i dach koscioła OO Pasjonistów. Przełom lat 50 i 60. (Fot. autor)

"Jedna z pań Sosnowskich - że ją tak określę, była właścicielką budy pasmanteryjno - galanteryjnej przy ul. Świętomichalskiej, a potem sklepiku na 3-go Maja."

Na fotografii - w tle drewniana buda przy dzisiejszej ulicy Dąbrowskiego na rogu z uliczką łączącą Dąbrowskiego z Warszawską (nie znam jej obecnej nazwy - Czeladnicza?). W tych baraczkach handlowały dwie dzielne panie: Kasprowiczowa - warzywami i owocami, i dalej w kierunku rynku Sosnowska - galanterią. (fot. autor - luty, marzec 1963)

Autor zimą roku 1963. Na grzbiecie brązowa, flauszowa kurtka przerobiona z jesionki wczesniej uszytej przez Marię Wojciechowską . Scena rozgrywała się na Błoniu, w tle szkoła podstawowa nr 2. 
Zdjęcie "pstryknął" Andrzej Obojski.
c.d.n.
 
 

Powrót