WYDZIAŁ CHEMII - ZAKŁAD DYDAKTYCZNY TECHNOLOGII CHEMICZNEJ Adsorpcyjne oczyszczanie
gazów
Opracowanie: dr inż. Jadwiga Skupińska
Celem ćwiczenia jest zapoznanie z adsorpcyjną metoda oczyszczania gazów z zanieczyszczeń związkami organicznymi. W ćwiczeniu porównuje się efektywność adsorpcji
węglowodorów na złożu węgla aktywnego i zeolitowym.
Przebieg ćwiczenia Eksperyment wykonywany jest na bliźniaczych
zastawach różniących się złożem wypełniającym reaktor. Zestaw aparatury
przedstawiają załączone rysunki. W zestawie oznaczonym numerem 1 reaktor
wypełniony jest złożem zeolitowym a w zestawie nr 2 złożem węgla aktywnego.
Kolejność czynności: 1. Załączyć grzanie pieca do temperatury podanej przez asystenta prowadzącego ćwiczenie i zregenerować złoże. 2. Wyłączyć grzanie. 3. Odkręcić zawory i przepłukać złoże gazem obojętnym z butli (13) i schłodzić. 4. Zważyć płuczkę (10) z węglowodorem. 5. Podłączyć płuczkę (10) do układu. 6. Odpowiednio podłączyć rurkę wskaźnikową do kranu trójdrożnego (8). 7. Rozpocząć przepuszczanie gazu obojętnego (argonu) przez płuczkę (10) z węglowodorem, strumień skierować na złoże. 8. Obserwować rurkę wskaźnikową, sprawdzać czy nie następuje przebicie złoża. 9. Gdy nastąpi zmiana barwy substancji wypełniającej rurkę przerwać proces. 10. Uruchomić grzanie pieca (3). a) dla złoża zeolitowego:11. Wyłączyć grzanie pieca (3). 12. Dla złoża węglowego:
14. Zanalizować produkty (fazę organiczną) za pomocą chromatografu gazowego.
Po wykonaniu eksperymentu należy: - obliczyć natężenie przepływu węglowodoru w mg/min. - zbilansować proces. - zinterpretować chromatogramy. - określić ilość odzyskanego węglowodoru w %. - wykonać opis ćwiczenia, który powinien zawierać cel i opis eksperymentu z podaniem ilości stosowanych substancji, schemat aparatury, spostrzeżenia, dyskusję uzyskanych wyników, oraz wnioski wraz z oceną przydatności metody do oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń węglowodorami.
|