WYDZIAŁ CHEMII - ZAKŁAD DYDAKTYCZNY TECHNOLOGII CHEMICZNEJ ĆWICZENIE NR 9 Ciągły
proces otrzymywania detergentów
Opracowała dr inż. Jadwiga Skupińska
Wprowadzanie. Celem ćwiczenia
jest zapoznanie się z przemysłową metodą produkcj detergentów na bazie
kwasów sulfonowych. W ramach ćwiczenia przeprowadzimy proces ciągłego otrzymywania
detergentów anionowych.
Rys. 1. Schemat aparatury do otrzymywania detergentów na bazie kwasów alkilobenzenosulfonowych. 1 – butla z SO2;
2, 3 – rotametry; 4 - dmuchawa powietrza; 5 – manostat; 6 – podgrzewacz
mieszaniny SO2/powietrze; 7 – reaktory przepływowe z katalizatorem
do utleniania ditlenku siarki do tritlenku siarki; 8 – silnik mieszadła;
9 – reaktor do sulfonowania alkilobenzenu; 10 – zawór; 11 – elektroda pehametru;
12 – neutralizator kwasówalkilobenzenowych; 13 – zawór; 14 – konduktometr,
odczyt pH; 15 – silnik mieszadła; 16, 17 – pompa perystaltyczna; 18 – cylinder
z alkilobenzenem; 19 – cylinder z roztworem wodorotlenku sodu lub potasu;
20 – cylinder na produkt., 23 – autotransformator; 24 - miernik temperatury;
25 - termopary FeConst
Dla
powiększenia schematu tu KLIKNIJ MYSZĄ
Wykonanie ćwiczenia. 1. Zważyć cylinder 1 dm3. Napełnić cylinder alkilobenzenem, zważyć go w celu określenia gęstości . 2. Umieścić w cylindrze końcówkę węża i za pomocą pompy 16 napełnić reaktor (4) alkilobenzenem do wysokości zaznaczonej kreską. 3. Włączyć ogrzewanie nagrzewnicy 6 oraz I-ego i II-ego stopnia konwertora SO2 do SO3 7 i ustawić temperaturę w przedziale 400 - 450oC regulując na tablicy rozdzielczej prąd grzania. 4. Gdy temperatura nagrzewnicy osięgnie 450oC a konwertora ok. 500oC należy włączyć dmuchawę powietrza na tablicy rozdzielczej i znajdującymi się tam regulatorami ustawić przepływ powietrza na rotametrze 4 zgodnie z wartością podaną przez asystenta. Równocześnie otworzyć zawór 22. 5. Uruchomić mieszadło sulfonatora 4 oraz jeśli to konieczne włączyć obieg wody chłodzącej. 6. Ustawić przepływ SO2 na rotametrze 3 zgodnie z wartością podaną przez asystenyta rozpoczynając tym samym proces sulfonowania. Zapisujemy godzinę rozpoczęcia reakcji. UWAGA!
Liczba
kwasowa - liczba mg KOH konieczna do zobojętnienia 1g substancji zawierającej
kwasy.
v -objętość
0,1M roztworu KOH
W celu określenia LK mieszaniny w sulfonatorze należy pobierać próbki ok. 1g przez zawór 10 do naczynka wagowego a następnie ważyć je z dokładnością do 1 mg. Zawartość naczynka przenosimy do erlenmajerki o pojemniści 200 cm3, przemywamy je etanolem kilkakrotnie aby wypłukać resztki kwasów alkilobenzenosulfonowych. W razie potrzeby uzupełnić etanolem do około 20ml. Dodać 2 krople roztworu fenoloftaleiny i miareczkować 0,1N roztworem alkoholowym KOH do zmiany barwy na różową. 8.Zapisujemy godziny poboru próbek i wartości LK. Sulfonowanie prowadzimy do momentu uzyskania żądanej wartości LK. 9. Oznaczyć gęstość roztworu KOH / NaOH [ g/cm3 ] przez zważenie 1 dm3 tego roztworu w cylindrze 19. 10. Zważyć cylinder na produkt. 11. Napełnić neutralizator 12 roztworem wodorotlenku do połowy wysokości za pomocą pompy 17. Po napełnieniu neutralizatora pompę wyłączamy. Uruchomiamy mieszadło w neutralizatorze. Włączamy pehametr. 12. Następnie otwieramy zawór 17 i wprowadzamy kwasy sulfonowe do rury przelewowej. Kwasy powinny przepływać bardzo wolno. Obserwujemy wskazania pehametru. Gdy ustanie przepływ kwasów a pH nie spadnie do 7 uruchamiamy pompę 16 i dozujemy alkilobenzen z szybkościa ustaloną z asystentem. Czekamy aż kwasy alkilobenzenosulfonowe zaczną wpływać do neutralizatora. Obserwujemy zmiany pH na pehametrze 14. Gdy wartość pH osiągnie ~ 7 włączamy pompę 11 z taką szybkością dozowania aby odczyn roztworu był obojętny. 13. Otwieramy zawór 19 i po osiągnięciu poziomu przelewu odbieramy produkt do cylindra miarowego, który został wczaśniej zważony. Należy zanotować czas rozpoczęcia odbioru produktu, poziomy w cylindrach: alkilobenzenu, roztworu zasady i produktu. Jednocześnie należy określić wartość LK. 14. W momencie rozpoczęcia odbioru produktu należy rozpocząć zapisywać czas, ilości dozowanych alkilobenzenów i roztworu KOH (poziom w cylindrach miarowych) oraz odbieranego produktu. Proces prowadzimy tak długo, aż osiągniemy stan stacjonarny charakteryzujący się stałością przepływów alkilobenzenu, powietrza, SO2, produktów oraz stałością liczby kwasowej kwasów alkilobenzenosulfonowych i produktów. 15. Po zakończeniu
ćwiczenia opróżniamy sulfonator i neutralizator, a następnie przepłukujemy
reaktory wodą i metanolem.
Opracowanie wyników. Dane do obliczeń: gęstość SO2 = 2.93 g/dm3 gęstość powietrza
= 1,293 g/dm3
Na podstawie otrzymanych wyników obliczyć: 1.Strumienie SO2, powietrza, AB, KOH i produktu oraz strumień nieprzereagowanego SO2, O2, N2 . [g/godz]. 2. Strumień kwasów alkilobenzenosulfonowych (ABS) trzema metodami [g/godz] w oparciu o następujące wielkości: - wartość liczby kwasowej (LK) i strumień sulfonowanych AB; - strumień produktu i roztworu KOH (NaOH) ; - strumień roztworu KOH (NaOH) i strumień sulfonowanego AB. - strumień nieprzereagowanego SO2, O2, N2 . 3. Sporządzić bilans materiałowy procesu otrzymywania detergentów i wykonać wykres Sankey'a na papierze milimetrowym przyjmując za podstawe bilansu 1 cm = xx g/godz.
Dla powiększenia
wykresu tu KLIKNIJ MYSZĄ
|
Stronę sformatował
A.M.