Analiza anionów.

 

Roztwory do analizy anionów wydawane są w probówkach Nr 5 i 6. W każdej może być jeden lub dwa aniony w dowolnych kombinacjach (OPRÓCZ MIESZANINY JODKI + AZOTANY!) i poszczególne aniony mogą się powtarzać, jednak nigdy w obu probówkach nie ma dokładnie takiego samego zestawu anionów.

 

Wykrywanie anionów oparte jest na reakcjach indywidualnych jonów z dwoma odczynnikami „grupowymi”, tj. azotanem(V) srebra AgNO3 i chlorkiem baru BaCl2 (oba znajdują się na stołach laboratoryjnych), obserwacji, czy po ich dodaniu wytrąca(ją) się osad(y) czy nie, barwy i postaci tych osadów oraz ich rozpuszczalności w HNO3 (w przypadku trudno rozpuszczalnych soli barowych i srebrowych) oraz w NH3 (sole srebrowe). Osad soli srebrowych trzeba podzielić na dwie części, żeby wykonać próbę rozpuszczania go zarówno w HNO3 jak i NH3. Próby z każdym z tych dwóch odczynników przeprowadzamy w ODDZIELNYCH PORCJACH ANALIZY! Zachowanie poszczególnych anionów przedstawia poniższa tabelka:

 

Anion

 

Odczynnik

 

SO42-

 

CO32-

 

C2O42-

 

PO43-

 

Cl-

 

I-

 

NO3-

BaCl2

biały

biały

biały

biały

¾

¾

¾

+ HNO3

N

R (CO2)

R

R

¾

¾

¾

AgNO3

¾*

biały**

biały

żółty

biały

j. żółty

¾

+ HNO3

¾

R (CO2)

R

R

N

N

¾

+ NH3

¾

R

R

R

R

N

¾

 

*- osad wytrąca się tylko z bardzo stężonych roztworów siarczanów

** - ciemniejący (żółknący i brunatniejący Ag2CO3 ® Ag2O)

¾” – osad nie powstaje

„N” – osad się nie rozpuszcza

„R” – osad się rozpuszcza

 

Prawidłowe przeprowadzenie powyższych prób pozwala z dużym prawdopodobieństwem na wyeliminowanie lub potwierdzenie obecności poszczególnych anionów. W następnym etapie analizy pozostaje jedynie potwierdzenie obecności danego anionu czy anionów za pomocą reakcji charakterystycznych. Dlatego tylko taki sposób prowadzenia analizy jest efektywny i prowadzi do otrzymania poprawnego wyniku.

 

Reakcje charakterystyczne dla poszczególnych anionów:

 

Siarczany(VI). W zasadzie nie ma tu dobrej reakcji charakterystycznej, ale stwierdzenia faktu wytrącania białego osadu soli barowej NIEROZPUSZCZALNEGO w HNO3 jednoznacznie wskazuje na obecność anionu siarczanowego. Trzeba tylko pamiętać o pobieraniu małej ilości roztworu do analizy, aby mieć możliwość wymieszania go po dodaniu HNO3.

Węglany. Do wykrycia węglanów wystarczy przeprowadzić reakcje przedstawione w tabelce a charakterystycznym efektem jest wydzielanie się pęcherzyków dwutlenku węgla podczas rozpuszczania osadów Ag2CO3 i BaCO3 w kwasie azotowym. Jeszcze wyraźniej można zaobserwować wydzielanie się CO2 jeśli dodać kwasy azotowego bezpośrednio do części roztworu analizowanego. Postępowanie takie pozwala też usuwać węglany będące w mieszaninie z drugim anionem, jeśli przeszkadzają w jego wykryciu.

UWAGA! Węglan srebra jest biały a jego żółknięcie jest spowodowane powolnym rozkładem Ag2CO3 do brunatnego tlenku srebra Ag2O.

Szczawiany. Reakcją charakterystyczną jest odbarwianie rozcieńczonego roztworu KMnO4 zakwaszonego rozcieńczonym kwasem siarkowym roztworu analizy po ogrzaniu.

UWAGA!

1.     W celu zakwaszenia należy do roztworu analizy dodać objętość kwasu siarkowego równą co najmniej połowie objętości pobranej części analizy. Niedostateczne zakwaszenie jest główną przyczyną braku odbarwienia roztworu KMnO4 – wytrąca się wtedy brunatny osad mieszaniny tlenków MnO2/Mn2O3.

2.     Do zakwaszonego roztworu analizy dodać tyle (2-3 krople) rozcieńczonego roztworu KMnO4, aby roztwór przed ogrzaniem był jedynie lekko różowy. Zbyt duży dodatek KMnO4 może spowodować wtórnie reakcję jego nadmiaru z wytworzonymi jonami Mn(II) z utworzeniem tlenków manganu (pomimo wystarczającego zakwaszenia roztworu).

Fosforany(V). Osad Ag3PO4 jest wyraźnie żółty. Należy wykonać tę reakcji z Na2HPO4 z półki i obejrzeć wytrącony osad po dodaniu AgNO3, aby nie mylić go z bladożółtym osadem AgI. Reakcją charakterystyczną jest wytrącanie charakterystycznego osadu MgNH4PO4 (p. wykrywanie jonów magnezu) po dodaniu tzw. mieszaniny magnezowej (roztwór MgCl2 w buforze amonowym).

W skrypcie wspomniano też o wykrywaniu fosforanów z molibdenianem amonowym. Jest to jednak niebezpieczny odczynnik (w stężonym kwasie azotowym) a jego użycie do tego celu wymaga sporego doświadczenia a na pewno wykonania reakcji z odczynnikiem z półki (Na2HPO4).

Chlorki. Reakcją charakterystyczną jest wytrącanie osadu AgCl, rozpuszczanie go w amoniaku i ponowne wytrącanie AgCl w postaci białego zmętnienia po zakwaszeniu roztworu za pomocą HNO3 (p. wykrywanie jonów srebra). Pozwala to odróżnić jony chlorkowe przede wszystkim od szczawianowych, gdyż w ostatnim przypadku zmętnienie po zakwaszeniu nie powstaje (Ag2C2O4 w odróżnieniu od AgCl jest rozpuszczalny w HNO3, podobnie zachowują się jony fosforanowe(V)).

Jodki. Jodki identyfikuje się za pomocą wody chlorowej (Cl2aq) dzięki ich utlenianiu do jodu i jego ekstrakcji do cięższej warstwy rozpuszczalnika organicznego (chloroform lub CCl4), w którym jod rozpuszcza się znacznie lepiej niż w wodzie połączonej z otrzymaniem charakterystycznej fiołkowej barwy tej warstwy (wykonanie p. skrypt).

Azotany(V). W przypadku tego anionu nie wytrącają się osady ani z BaCl2 ani z AgNO3. Azotany wykrywa się próbą obrączkową z solą Mohra (NH4)2Fe(SO4)2 lub siarczanem żelaza(II) FeSO4 oraz stężonym kwasem siarkowym. Ze względu na konieczność użycia tego ostatniego, konieczna jest podczas wykonywania tej reakcji obecność asystenta. Do niewielkiej ilości analizowanego roztworu dodaje się kilka kryształków soli Mohra i wstrząsa probówkę przez 1-2 minuty, aby uzyskać roztwór nasycony a następnie delikatnie, aby nie spowodować mieszania, dodaje się po ściance lekko nachylonej probówki stężony kwas siarkowy, który zbiera się na dnie probówki ze względu na dużą gęstość a na granicy warstw kwas siarkowy – roztwór analizy z jonami Fe(II) pojawia się brunatna obrączka, która przy dużym stężeniu azotanów może być nawet szerokości warstwy wodnej a przy małym – pojawia się tylko jako wąska obrączka na granicy tych warstw.

UWAGA! Powstający związek, dający brunatną obrączkę, jest nietrwały i znika natychmiast po zmieszaniu obu warstw (wydzielają się przy tym tlenki azotu).

W skrypcie jest też opisana metoda wykrywania azotanów z difenyloaminą. Trzeba jednak pamiętać, że:

1.     Difenyloamina jest niebezpiecznym odczynnikiem, gdyż jest to roztwór barwnika w stężonym kwasie siarkowym;

2.     Reakcja jest bardzo czuła i wychodzi nawet w obecności śladów azotanów, co może prowadzić do mylnych wniosków;

3.     Należy ją wykonywać w określony sposób na porcelanowej płytce.

 

Wykrywanie anionów w mieszaninach zawierających dwa aniony.

 

Mieszanina siarczanów i węglanów.

Węglany wykrywa się po dodaniu AgNO3 i rozpuszczeniu powstałego osadu w HNO3 z wydzieleniem CO2 (intensywne mieszanie roztworu z osadem podczas rozpuszczania). O obecności siarczanów wnioskuje się rozpuszczając osad soli barowych obu anionów w HNO3 – część osadu nie rozpuszcza się nawet w dużym nadmiarze  kwasu, pozostała część rozpuszcza się z wydzieleniem CO2 (intensywne mieszanie).

 

Mieszanina siarczanów i szczawianów.

O obecności siarczanów wnioskuje się podobnie. Osad soli barowych nie rozpuszcza się całkowicie (BaSO4) w nadmiarze HNO3. Szczawiany wykrywa się w osobnej próbce za pomocą KMnO4, gdyż siarczany(VI) nie przeszkadzają w tej reakcji (do zakwaszenia roztworu dodaje się H2SO4).

 

Mieszanina siarczanów i fosforanów.

Siarczany wykrywa się jak poprzednio, natomiast o obecności fosforanów świadczy żółty osad po dodaniu AgNO3, rozpuszczalny zarówno w HNO3 jak i amoniaku. Obecność fosforanów można potwierdzić reakcją charakterystyczną z mieszaniną magnezową (obecność siarczanów nie przeszkadza).

 

Mieszanina siarczanów i chlorków.

Oba aniony zachowują się zupełnie odmiennie zarówno wobec BaCl2 jak i AgNO3. Dodając BaCl2 do jednej porcji analizy trzeba wytrącić tylko siarczan baru i sprawdzić rozpuszczalność w HNO3 (nie rozpuszcza się), zaś do z innej porcji analizy strącamy tylko chlorki jako osad AgCl, biały, serowaty, fioletowiejący na świetle, rozpuszczalny całkowicie (jedna jego część) w NH3, ale świeżo po strąceniu (musi być biały). Ciemny osad (od obecności metalicznego srebra wskutek fotochemicznej reakcji rozkładu) nie rozpuści się całkowicie w NH3, co może być przyczyną wyciągania błędnych wniosków. Osad AgCl (druga część) nie rozpuszcza się z kolei w HNO3.

 

Mieszanina siarczanów i jodków.

Postępujemy dokładnie, jak w przypadku poprzedniej mieszaniny, obserwując w osobnych porcjach analizy wydzielanie osadów BaSO4 i AgI po dodaniu odpowiednich odczynników. Jedyna różnica uwypukla się w przypadku AgI, który nie jest biały tylko jasnożółty i praktycznie nie rozpuszcza się w rozcieńczonym amoniaku. Obecność jodków można potwierdzić w pierwotnej analizie reakcją charakterystyczną z wodą chlorową, gdyż siarczany w niej nie przeszkadzają.

 

Mieszanina siarczanów i azotanów.

Jak poprzednio strącamy w jednej porcji analizy osad BaSO4 i badamy jego rozpuszczalność w nadmiarze HNO3. Brak osadu po dodaniu do innej porcji analizy roztworu AgNO3 świadczy o obecności tylko siarczanów i azotanów(V), gdyż pozostałe aniony tworzą trudno rozpuszczalne sole srebrowe. Obecność azotanów(V) potwierdzamy próbą obrączkową (siarczany w niej nie przeszkadzają).

 

Mieszanina węglanów i szczawianów.

Z jednej porcji analizy wytrącamy za pomocą BaCl2 trudno rozpuszczalne sole barowe obydwu anionów, które rozpuszczają się w HNO3 z wydzieleniem pęcherzyków CO2 (węglany). Z drugiej porcji analizy po dodaniu AgNO3 strącają się trudno rozpuszczalne sole srebrowe obu anionów zachowujące się podobnie podczas rozpuszczania w amoniaku i HNO3 (z wydzieleniem CO2). Obecność szczawianów potwierdza się reakcją charakterystyczną z KMnO4 (węglany nie przeszkadzają, zwłaszcza, że są usuwane w postaci CO2 podczas zakwaszania próbki za pomocą kwasu siarkowego przed dodaniem KMnO4.

 

Mieszanina węglanów i fosforanów.

Wykrywanie węglanów jak poprzednio. Oba aniony wytrącają się w postaci trudno rozpuszczalnych soli barowych (rozpuszczalnych w HNO3 z wydzieleniem CO2) oraz srebrowych (Ag2CO3 ® Ag2O, biały żółknący, Ag3PO4, żółty), rozpuszczalnych zarówno w HNO3 jak i NH3aq. Obecność węglanów nie przeszkadza w wykryciu fosforanów z mieszaniną magnezową, gdyż w obecności buforu amonowego węglan magnezu się nie wytrąca (jest rozpuszczalny nawet w tak słabym kwasie, jak jon amonowy, składnik buforu amonowego: MgCO3 + NH4+ ® Mg2+ + HCO3- + NH3).

 

Mieszanina węglanów i chlorków.

Oba aniony zachowują się odmiennie wobec BaCl2. Węglany strącają się w postaci BaCO3 i można tę właściwość wykorzystać w celu oddzielenia węglanów i chlorków używając jednak do tego celu azotanu(V) baru (a nie chlorku!). Innym sposobem oddzielenia węglanów jest zakwaszenie roztworu za pomocą HNO3 i ogrzanie (w celu usunięcia rozpuszczonego CO2). Po oziębieniu wykrywamy chlorki dodając AgNO3 i obserwując wytrącenie AgCl (w środowisku HNO3!, w którym AgCl się nie rozpuszcza). Tutaj w celu rozpuszczenia osadu AgCl trzeba stosować stężony amoniak, aby wpierw zobojętnić dodany HNO3.

 

Mieszanina węglanów i jodków.

Analizuje się ją analogicznie, jak poprzednią, obserwując z kolei wytrącanie w kwaśnym środowisku (HNO3 do usuwania węglanów) bladożółtego osadu AgI. Obecność jodków potwierdza się reakcją z wodą chlorową (sprawdzić, czy jest wystarczająco świeża zakwaszając odczynnik i dodając np. roztworu KI z półki – jeśli nie obserwuje się zmian lub roztwór jedynie lekko żółknie, poprosić Laborantkę o napełnienie butelki świeżo sporządzonym roztworem wody chlorowej).

 

Mieszanina węglanów i azotanów.

Wymaga ona wstępnego usuwania węglanów, gdyż przeszkadzają one w wykryciu azotanów za pomocą reakcji obrączkowej z dwóch powodów:

1.     Po dodaniu soli Mohra wydziela się osad FeCO3;

2.     Po dodaniu w następnym etapie stężonego H2SO4 następuje gwałtowne burzenie się roztworu, uniemożliwiające jakiekolwiek uzyskanie oddzielnych warstw, roztworu wodnego (górna) i stężonego kwasu siarkowego (dolna).

Najkorzystniej jest do analizowanego roztworu dodać najpierw rozcieńczonego roztworu H2SO4 (ale nie HNO3!) i wygotować CO2 a po oziębieniu – soli Mohra i stężonego H2SO4 po ściance probówki.

 

Mieszanina szczawianów i fosforanów.

Ponieważ trudno rozpuszczalne sole barowe i srebrowe obu anionów zachowują się analogicznie w reakcjach rozpuszczania w HNO3 i amoniaku, nie ma dobrej możliwości rozdzielenia obu kationów. Wprawdzie fosforany praktycznie nie przeszkadzają w wykrywaniu szczawianów z KMnO4 (mogący się teoretycznie tworzyć trudno rozpuszczalny fosforan manganu(II) rozpuszcza się w dodanym do zakwaszenia kwasie siarkowym). Wykrywanie fosforanów z mieszaniną magnezową może być jednak utrudnione, gdyż szczawian magnezu należy również do soli trudno rozpuszczalnych. Nie wytrąca się on jednak w środowisku buforu amonowego (składnika mieszaniny magnezowej), poza tym wobec nadmiaru szczawianów tworzą się kompleksy szczawianowe magnezu(II) (patrz oddzielanie wapnia od magnezu dodatkiem nadmiaru szczawianów) i pomimo zmniejszonego stężenia jonów magnezowych w obecności fosforanów wypada osad MgNH4PO4, gdyż zostaje przekroczona stosunkowo niska wartość iloczynu rozpuszczalności tej soli.

 

Mieszanina szczawianów i chlorków.

Analizowanie tej mieszaniny wymaga oddzielenia obu anionów, gdyż chlorki przeszkadzają w wykryciu szczawianów z KMnO4, same redukując manganiany(VII) nawet już na zimno! Najkorzystniej jest oddzielić szczawiany jako trudno rozpuszczalny CaC2O4 dodając azotanu wapnia a nie chlorku, aby nie wprowadzać jonów chlorkowych. Osad CaC2O4 odsączamy (patrz oddzielanie wapnia od magnezu), przemywamy dobrze wodą destylowaną, aby odmyć od chlorków. W przesączu wykrywamy jony chlorkowe, zaś osad CaC2O4 rozpuszcza się na sączku za pomocą rozcieńczonego roztworu kwasu siarkowego (zbierając przesącz do czystej probówki) i ogrzewa przesącz z 1-2 kroplami KMnO4

 

Mieszanina szczawianów i jodków.

Jodki również odbarwiają na zimno zakwaszony roztwór KMnO4 a więc przeszkadzają w wykrywaniu siarczanów i obydwa aniony wymagają oddzielenia jak poprzednio. W przesączu po odmyciu jodków z osadu CaC2O4 wykrywamy jodki z wodą chlorową (warstwa chloroformu różowa) w szczawiany – po rozpuszczeniu osadu w H2SO4, dodaniu KMnO4 i ogrzaniu.

 

Mieszanina szczawianów i azotanów.

O ile azotany nie przeszkadzają w wykrywaniu szczawianów reakcją redukcji KMnO4, o tyle w obecności szczawianów przy wykrywaniu azotanów próbą obrączkową może wydzielać się osad FeC2O4 po dodaniu soli Mohra, co może utrudniać obserwowanie powstającej obrączki. Dlatego przed dodanie soli Mohra wskazane jest zakwaszenie mieszaniny obu anionów za pomocą rozcieńczonego roztworu kwasu siarkowego, w którym szczawian żelaza(II) się rozpuszcza i dopiero potem dodanie soli Mohra i stężonego kwasu siarkowego. Można też oddzielić szczawiany od azotanów jako trudno rozpuszczalnego szczawianu wapnia, stosując tym razem chlorek wapnia jako odczynnik strącający. W przesączu wykrywamy wtedy azotany pamiętając, że jest to już roztwór dość rozcieńczony a więc wynikiem próby obrączkowej może być jedynie wąska obrączka na granicy faz roztwór wodny (przesącz) – stężony H2SO4.

 

Mieszanina fosforanów i chlorków.

W tej mieszaninie oba aniony nie przeszkadzają we wzajemnym wykrywaniu, gdyż osady soli srebrowych mają różne zabarwienie (mieszanina jest jasnożółta i rozpuszcza się w amoniaku), natomiast po dodaniu HNO3, bieleje, bo żółty Ag3PO4 się rozpuszcza a pozostaje nierozpuszczalny  w kwasie AgCl, po czym poznaje się obecność chlorków. Można też przeprowadzić oddzielanie obu anionów dodając azotanu baru (a nie chlorku!). Wytrąca się wtedy fosforan baru a chlorki pozostają w roztworze. Nie jest to jednak konieczne, gdyż chlorki nie przeszkadzają w wykryciu fosforanów z mieszaniną magnezową.

 

Mieszanina fosforanów i jodków.

Sole srebrowe obu anionów są trudno rozpuszczalne i obie mają żółty kolor (chociaż są to różne odcienie żółcieni, bo fosforan srebra jest „gorąco” żółty, zaś jodek – „jasno” żółty). Chociaż można oba aniony rozdzielić po strąceniu soli srebrowych, gdyż jodek srebra w przeciwieństwie do fosforanu nie rozpuszcza się ani w HNO3 ani w NH3, nie jest to konieczne, gdyż jeden nie przeszkadza w wykryciu drugiego za pomocą odpowiednich reakcji charakterystycznych (fosforany z mieszaniną magnezową, jodki z wodą chlorową i chloroformem).

 

Mieszanina fosforanów i azotanów.

Ponieważ fosforany mogą przeszkadzać w wykryciu azotanów (strąca się fosforan żelaza(II) po dodaniu soli Mohra), żeby uniknąć tego efektu, dobrze jest zakwasić analizowany roztwór za pomocą rozcieńczonego kwasu siarkowego przed dodaniem soli Mohra. Można też oddzielić fosforany w postaci trudno rozpuszczalnego fosforanu baru dodając BaCl2. Oczywiście azotany w żaden sposób nie utrudniają wykrycia fosforanów.

 

Mieszanina chlorków i jodków.

Chlorki nie przeszkadzają w wykryciu jodków z wodą chlorową, ale jodki przeszkadzają w wykryciu chlorków w cyklu reakcji: strącanie AgCl z AgNO3, rozpuszczanie osadu AgCl w amoniaku i ponowne strącanie AgCl (w postaci białego zmętnienia) po zakwaszeniu amoniakalnego roztworu za pomocą kwasu azotowego. Dlatego w tym przypadku strącone osady soli srebrowych obu anionów po całkowitym wytrąceniu AgCl i AgI za pomocą nadmiaru AgNO3 odsączamy a następnie na sączku zadajemy rozcieńczonym amoniakiem zbierając przesącz do czystej probówki. W przesączu tym znajdują się jony Ag(NH3)2+ i Cl-, więc po jego zakwaszeniu za pomocą HNO3 obserwuje się białe zmętnienie AgCl, świadczące o obecności chlorków

 

Mieszanina chlorków i azotanów.

Oba aniony można wykryć obok siebie za pomocą opisanych dla poszczególnych anionów reakcji charakterystycznych.

 

Mieszanina jodków i azotanów.

Ta kombinacja nie jest wydawana do analizy, ponieważ wykrycie azotanów w obecności jodków jest praktycznie niemożliwe. Jodki po dodaniu stężonego kwasu siarkowego w obecności azotanów utleniają się do brunatnego jodu (utleniaczem są przede wszystkim jony żelaza(III) powstające w reakcji utleniania azotanami jonów Fe(II) z soli Mohra), który maskuje powstającą brunatną obrączkę. Dawniej do oddzielania jodków używano stałego siarczanu srebra (zamiast azotanu), którym aktualnie nie dysponujemy.

 

WARUNKIEM OSIĄGNIĘCIA DOBREGO WYNIKU ANALIZY JEST ZASTOSOWANIE JAK NAJDALEJ POSUNIĘTEJ ELIMINACJI OBECNOŚCI POSZCZEGÓLNYCH ANIONÓW NA PODSTAWIE PRÓB Z BaCl2 i AgNO3!!!

 

NALEŻY PAMIĘTAĆ, ABY NIE POBIERAĆ ZBYT DUŻO ROZTWORU DO ANALIZY GDYŻ POWODUJE TO NIECAŁKOWITE WYTRĄCENIE DANEGO JONU A POZA TYM MOŻE UNIEMOŻLIWIĆ ROZPUSZCZENIE POWSTAŁEGO OSADU!!!