Skrócony opis przedmiotu

Omawiane są postawy chemii ogólnej w powiązaniu ze strukturą i właściwościami materii ważnymi dla życia i zdrowia. Ważne jest poznanie i zrozumienie, że struktura atomowa związków jest powiązana z ich właściwościami fizycznymi i chemicznymi oraz funkcją w żywym organizmie.

Pełny opis przedmiotu

1.Pierwiastki, atomy, cząstki elementarne wewnątrz atomu, chemia jądrowa, stabilne i radioaktywne izotopy.

2.Układ okresowy pierwiastków, elektrony walencyjne, wielkość atomu, energia jonizacji.

3.Związki chemiczne i wiązania chemiczne.

4.Reakcje chemiczne i obliczenia stechiometryczne, rodzaje reakcji, równowaga chemiczna i stała równowagi, reguła przekory (Le Chateliera), wpływ czynników zewnętrznych na położenie stanu równowagi.

5.Roztwory, mocne i słabe elektrolity, stężenie i aktywność, rozpuszczalność, iloczyn rozpuszczalności, kwasy i zasady, moc kwasów i zasad w wodzie oraz w innych rozpuszczalnikach, miękkie i twarde kwasy, stała dysocjacji, sprzężone pary kwas - zasada, pH, bufory pH i ich znaczenie w biochemii.

6.Ligandy, równowagi kompleksowania i ich znaczenie w biochemii.

7.Reakcje elektrochemiczne i ich znaczenie w biochemii.

8.Przemiany energetyczne w reakcjach chemicznych, szybkość i kierunek reakcji chemicznych, katalizatory, biokatalizatory i ich inhibitory.

9.Chemia analityczna w badaniach materiałów biologicznych i środowiska, podstawy wybranych technik instrumentalnych w powiązaniu z podstawami chemii ogólnej (techniki spektrofotometryczne, spektroskopowe, elektrochemiczne). Precyzja, dokładność i niepewność analizy chemicznej.

ćwiczenia:

1.Rodzaje reakcji chemicznych, reakcje wybranych kationów i anionów: eksperymenty, pisanie równań reakcji chemicznych, obliczenia stężeń.

2.Różne rodzaje miareczkowania ( kwas - zasada, kompleksometryczne, redoks): eksperymenty, pisanie równań reakcji chemicznych, obliczenia stechiometryczne.

3.Pomiary pH z użyciem elektrody szklanej.

Literatura

1. J. Fisher, J.R.P. Arnold, "Krótkie wykłady: Chemia dla biologów", PWN, Warszawa, 2008.

2.L. Jones, P. Atkins, "Chemia ogólna, cząsteczki, materia, reakcje", PWN, Warszawa, 2004.

3.D. A. Skoog, D. M. West, F. J. R. Crouch, "Podstawy chemii analitycznej", PWN, Warszawa, 2006.

4.Skrypt dla studentów Wydziału Biologii UW, "Ćwiczenia rachunkowe z chemii analitycznej" pod red. Z.Galusa, PWN, Warszawa, 1994 i nowsze