Wydział Chemii | Uniwersytet Warszawski
WCh UW logo Zaawansowane Metody Instrumentalne
i Techniki Pomiarowe
ZMITP logo
 
Ulotka
 
 
Opis studiów
Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego proponuje nowy kierunku studiów I stopnia: Zaawansowane metody instrumentalne i techniki pomiarowe.


Pierwszy etap studiów to gruntowne wykształcenie ogólne a następnie specjalizacja. Specjalizacje są przyporządkowane do poszczególnych zakładów dydaktycznych. Najpóźniej w szóstym semestrze (maj-czerwiec) studenci dokonają wyboru kierownika oraz tematu pracy inżynierskiej. Ostatni semestr studiów przeznaczony jest na wykonanie pracy inżynierskiej w określonej pracowni naukowej danego zakładu dydaktycznego.


Celem studiów jest wykształcenie absolwenta dysponującego wiedzą dotyczącą ogólnie pojętej metodologii pomiaru w przemyśle (m.in. spożywczym, farmaceutycznym, technologii chemicznej i pokrewnych). Wiedza absolwenta kierunku będzie na tyle szczegółowa, aby mógł on podjąć aktywność zawodową związaną z pracą analityka na stanowiskach wymagających podejmowania samodzielnych i odpowiedzialnych decyzji.
Studia pozwalają także kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia prowadzonych na kierunkach ścisłych i przyrodniczych zarówno przez uczelnie krajowe jak i zagraniczne.


Absolwenci omawianego kierunku studiów będą posiadać szeroką wiedzę w dziedzinie chemii oraz będą wykazywać się biegłą znajomością zagadnień z zakresu nowoczesnych metod instrumentalnych i technik pomiarowych. Absolwenci będą potrafili zastosować uzyskaną wiedzę do analizy wybranych problemów metrologicznych i chemometrycznych z wykorzystaniem m.in. metod matematycznych oraz innych technik i narzędzi badawczych. Będą wiedzieć, jak przeprowadzić analizę jakościową i ilościową substancji przy pomocy analizy instrumentalnej. Uzyskana wiedza pozwoli im na przeanalizowanie potencjalnego wpływu wybranych metod pomiarowych i procesów technologicznych na środowisko naturalne.
Absolwenci będą wykazywać się umiejętnością gromadzenia danych niezbędnych do poszerzania swojej wiedzy oraz ich krytycznej oceny. Nauczeni będą także samodzielnej analizy dostępnych obecnie rozwiązań technicznych, a w szczególności aparatury analitycznej.
Dzięki wpojonym nawykom ustawicznego kształcenia i rozwoju zawodowego absolwenci tego kierunku będą dobrze przygotowani do rozpoczęcia każdych studiów II stopnia, zbieżnych z profilem ukończonego kierunku.
Wydział Chemii UW planuje w przyszłości uruchomić drugi stopnień omawianego kierunku, aby dać możliwość osobom zainteresowanym dalszego pogłębiania wiedzy na bazie już zdobytych umiejętności.


Kierunek Zaawansowane metody instrumentalne i techniki pomiarowe dedykowany jest osobom zainteresowanym podjęciem pracy takich sektorach gospodarki jak analityka żywności, kryminalistyka, badania kliniczne, farmaceutyka, analiza nowych materiałów i pokrewne.


Na ofertę dydaktyczną dla studentów studiów Zaawansowane metody instrumentalne i techniki pomiarowe, studia I stopnia, składają się zajęcia w postaci wykładów, ćwiczeń, proseminariów i laboratoriów. Porównując program realizowany na kierunku chemia I stopnia można zauważyć, że na nowoutworzonym kierunku zaproponowano rozszerzony zakres wiedzy o metodach analizy fizykochemicznej próbek z przełożeniem akcentu na eksperyment. Wprowadzono dodatkowe przedmioty dotyczące sposobu przygotowywania próbek do badań oraz metod zatężania i badania specjacji. Zagadnienia te realizowane były dotychczas na studiach II stopnia. Na trzecim i czwartym semestrze prowadzona będzie duża pracownia fizykochemiczna, w ramach, której zostaną połączone zajęcia prowadzone na kierunku chemia I stopnia przez różne zakłady dydaktyczne.
Na laboratoriach będą omówione przede wszystkim tematy związane z identyfikacją fizykochemiczną analizowanych próbek, zapewnieniem jakości badań, chemometrią i metrologią.
Na laboratorium inżynierskim studenci będą musieli samodzielnie opracować własny problem pomiarowy i go opisać. Rezultaty będą przedstawiane podczas seminarium inżynierskiego i opisane w formie pracy dyplomowej.


Chcąc uatrakcyjnić tematykę prac licencjackich, Rada Wydziału Chemii UW przyjęła w marcu 2014 roku uchwałę w sprawie współkierowania pracą dyplomową na poziomie licencjatu przez naukowców niebędących pracownikami Wydziału Chemii. Taki krok stwarza możliwość studentom nowego kierunku na poszerzenie możliwości przeprowadzeniabadań w ramach pracy inżynierskiej.
Zadbano również o wprowadzenie do programu praktyk zawodowych w wymiarze trzech, sześciu i dziewięciu tygodni. Praktyki nie są obowiązkowe, niemniej jednak cieszą się wśród studentów chemii dużym zainteresowaniem. Dzięki zawiązaniu umów o organizacji praktyk studenckich z ponad siedemdziesięcioma różnymi ośrodkami, instytucjami i urzędami państwowymi, Wydział Chemii stwarza swoim absolwentom możliwość łatwiejszego odnalezienia się na rynku pracy.

Projekt: w3adm@chem.uw.edu.pl
Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego (2016)