UNIWERSYTET WARSZAWSKI


U.W. Wydział Chemii, ul. Pasteura 1, 02-093 Warszawa
VIII Festiwal Nauki - "Przygoda z chemią" - Część druga



4. W holu

W holu budynku Radiochemii na wprost wejścia można było poczuć się jak w laboratorium alchemicznym: kolorowe bąbelkujące ciecze i mgła wznosząca się nad cylindrami. Zupełnie jak przed wiekami....
Po lewej stronie można było wyczyścić rodzinne srebra, a po prawej nauczyć się pewnego rodzaju pisma - tajemnego, dostępnego tylko dla wybranych. Jak widać, niektórzy sporządzali nawet stosowne notatki...


5. W Laboratorium Dydaktyki

Główna część pokazów odbyła się w Laboratorium Dydaktyki. Sale: 220R i 224R wypełniły się kolorowymi doświadczeniami.

Sala 220R

Wszyscy wiedzą, że palenie papierosów jest szkodliwe. Ostrzega o tym również Minister Zdrowia. Negatywny wpływ palenia papierosów na zdrowie człowieka udowadniała również eksperymentalnie Ewelina Karolak.
Wchodząc do sali 220R, spoglądając w górę, zauważyć można napis: “Nauka czy magia?” O ile na pierwszy rzut oka, może on dziwić, widząc czarodziejkę w białym fartuchu, wydaje się, że wszystko jest możliwe...
Nie każdy chemik włada różdżką. Niektórzy do czarowania potrzebują termosu, róż, a nawet ... młotka!
Podczas pokazów można było usłyszeć... ryczącego niedźwiedzia. Po podejściu bliżej okazywało się, że potrafi on też zatańczyć, jak mu “Hanna Hermanowicz zagra”.
Można również było zajrzeć do kuźni Daniela Sulikowskiego, gdzie panowała wysoka temperatura, widać było pojawiające się rozbłyski i płomienie ognia. Zupełnie jak... u słynnego kulawego władcy ognia z greckiego Olimpu - Hefajstosa.
Chemicy prezentujący doświadczenia to magicy: rysunki w ich dłoniach zaczynały nagle się żarzyć, a błyskawice wyczarowywane pod wodą - wprost rozdzierać jej toń.


Sala 224R

Wchodząc do sali po prawej stronie można było odwiedzić kobaltową stacją meteorologiczną. W zależności od panujących warunków pogodowych (deszcz, wiatr), chemiczne kwiaty przyjmowały niebieską lub różową barwę.


 
Ciąg dalszy
Powrót


Scenariusz prezentacji - dr Agnieszka Siporska
Str. oprac. Adam Mysliński