Informator o studiach


UNIWERSYTET WARSZAWSKI

U.W. Wydział Chemii, ul. Pasteura 1, 02-093 Warszawa




18


Nr / kod przedmiotu*


Semestr

5

Rodzaj zajęć

Wykład


Liczba godzin
 na semestr      na tydzień

30      2

Liczba punktów

2


Prowadzący:

Dr hab. inż. Andrzej Kaim
Pokój: 113     Tel: 265     email: akaim@chem.uw.edu.pl

Zakład dydaktyczny:


Zakład Technologii Chemicznej

Efekty kształcenia
i kompetencje:

Posługiwania się metodyką chemiczną w opisie budowy polimerów; umiejętność oceny ich cech i zachowania w relacji do ich budowy, formowania i praktycznego wykorzystania materiałów oraz ich utylizacji po wykorzystaniu.

Opis przedmiotu:

Charakterystyka materiałów polimerowych i ich klasyfikacja.
Podstawowe pojęcia w chemii polimerów: polimer, kopolimer, ciężar cząsteczkowy, rozrzut ciężaru cząsteczkowego, mikrostruktura polimeru w roztworze i ciele stałym, polimer i tworzywo sztuczne. Związki między budową chemiczną i mikrostrukturą polimeru a właściwościami użytkowymi polimerów.
Mechanizmy polimeryzacji z uwzględnieniem żywic fenolowych, epoksydowych i poliestrowych.
Stosowane w praktyce metody otrzymywania polimerów wielkotonażowych. Właściwości fizykochemiczne i reologiczne polimerów. Modyfikacje chemiczne i fizyczne polimerów. Wzmocnienie polimerów. Napełniacze wzmacniające (włókna, proszki, polimery). Przetwórstwo polimerów: procesy przetwarzania tworzyw termoplastycznych, procesy przetwarzania tworzyw chemo- i termoutwardzalnych. Problemy zanieczyszczenia środowiska odpadami z tworzyw sztucznych (bilans obciążeń środowiska, ekobilans). Recykling materiałów polimerowych. Recykling materiałowy: recykling surowcowy, recykling termiczny. Tworzywa biodegradowalne.

Wymagane podstawy:


Wykład do wyboru na poziomie licencjatu. Wysłuchanie wykładu szczególnie korzystne po zaliczeniu chemii organicznej i technologii.

Forma zaliczenia:

Zaliczenie na ocenę

Uwagi:

-





Nadzór redakcyjny: Jadwiga Skupińska

Stronę oprac. Adam Myśliński