|
KIERUNKI BADAŃ
SŁOWA KLUCZOWE
kinetyka polimeryzacji i kopolimeryzacji rodnikowej, kontrolowana polimeryzacja rodnikowa, N-alkoksyaminy, trwałe mono- i dirodniki
ZESPÓŁ REALIZUJĄCY:
Dr hab. inż. Andrzej Kaim, dr Elżbieta Megiel
OPIS PROJEKTU
Przedmiotem badań grupy polimerowej jest polimeryzacja rodnikowa kontrolowana związkami nitroksylowymi NMP (Nitroxide Mediated Polymerization). Zakres prac dotyczy syntezy monocząsteczkowych inicjatorów N-alkoksyaminowych i trwałych mono- i dirodników zawierających w swej budowie rodnik 2,2,6,6-tetrametylo 1-piperydynyloksylowy. Poszukiwane są m. in. korelacje pomiędzy właściwościami niestabilnych termicznie N-alkoksyamin, budową przestrzenną trwałych rodników a ich zdolnościami do kontrolowania polimeryzacji rodnikowych monomerów winylowych. W szczególności badane są metodami obliczeniowymi i eksperymentalnymi parametry charakteryzujące trwałość wiązania C-ON w N-alkoksyaminach (energie aktywacji reakcji dysocjacji wiązania C-ON i reakcji kombinacji utworzonych rodników, stała szybkości homolizy wiązania kd, energia dysocjacji wiązania BDE itp.)
W ramach naszych badań zajmujemy się również syntezą i właściwościami trwałych mono- i dirodników zawierających w swej budowie rodnik 2,2,6,6-tetrametylo 1-piperydynyloksylowy, które wykazują interesujące właściwości nie tylko dla NMP, ale również inne, w tym szczególne właściwości magnetyczne.
Zastosowanie powyższych związków do kontrolowania polimeryzacji rodnikowej prowadzi do polimerów i kopolimerów o małym stopniu polidyspersji i ściśle zdefiniowanej architekturze, które tworzą klasę materiałów polimerowych o interesujących właściwościach użytkowych.
PROPONOWANE TEMATY PRAC MAGISTERSKICH NA ROK 2007/2008:
1. Rodnikowa polimeryzacja styrenu kontrolowana przy pomocy
1-fenylo-1-(2,2,6,6- tetrametylopiperydynoksy)propanonu.
2. Synteza 1-fenylo-1-(4-okso- 2,2,6,6- tetrametylopiperydynoksy)propanonu -
nowego jednocząsteczkowego inicjatora kontrolowanej polimeryzacji rodnikowej.
|
|