Informator o studiach
WCh UW logo
 Uniwersytet Warszawski
English | Szukaj:
Wydział Chemii
 ul. Pasteura 1, 02-093 Warszawa   tel.: 022 822 0211, fax: 022 822 5996
Budynek Wydziału Chemii

 

Prezydium Państwowej Komisji Akredytacyjnej w dniu 11 marca 2004 r. przyznało ocenę pozytywną za jakość kształcenia na kierunku "Chemia" prowadzonym na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego

Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich na wniosek Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej przyznała w dniu 23 marca 2002 roku na 5 lat certyfikat wysokiej jakości kształcenia Nr 16/2000 Wydziałowi Chemii Uniwersytetu Warszawskiego
Czerwiec 1939 r. Prezydent Ignacy Mościcki otwiera Gmach Chemii Uniwersytetu im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Lata pięćdziesiąte ub. wieku. Widok z lotu ptaka. Widok współczesny Inauguracja roku akademickiego Jedna z pracowni studenckich Sala Rady Wydziału Aula im. Wojciecha Świętosławskiego Piknik w Ogrodach Wydziału - 2009
INFORMATOR O STUDIACH
w roku akademickim 2009/2010
dla osob studiujących w systemie pięcioletnich studiów magisterskich

Spis treści


1. Uniwersytet Warszawski

2. Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego

2.1. Rys historyczny
2.2. Informacje ogólne
2.3. Biblioteki
2.4. Struktura organizacyjna Wydziału Chemii UW
2.5. Zasady przyjęć na pierwszy rok studiów

3. Przebieg studiów na Wydziale Chemii UW
3.1. Specjalności
3.1.1. Analityka
3.1.2. Chemia
3.1.3. Chemia biologiczna
3.1.4. Chemia informatyczna i modelowanie
3.1.5. Chemia nowych materiałów
3.2. Praktyki zawodowe
3.3. Zasady odpłatności za zajęcia dydaktyczne
3.4. Zawodowe studia podyplomowe

4. ECTS - Europejski System Transferu Punktów Kredytowych
4.1. Punkty kredytowe w systemie ECTS
4.2. Zasady przyznawania punktów kredytowych na Wydziale Chemii UW

5. Sprawy bytowe studentów
5.1. Stypendia
5.2. Domy akademickie
5.3. Opieka zdrowotna
5.4. Samorząd i organizacje studenckie
5.5. Organizacje studenckie na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego

6. Program studiów
6.1. Semestry I - VII
6.2. Semestry VIII - X
6.3. Przedmioty dydaktyczne

7. Katalog zajęć - treści programowe












1. Uniwersytet Warszawski


Uniwersytet Warszawski - jedna z najstarszych polskich wyższych uczelni, jest jednocześnie największą uczelnią w Polsce. Uzyskane w niej dyplomy są powszechnie cenione zarówno w kraju, jak i za granicą.

Uniwersytet Warszawski powstał w roku 1816 jako Królewski Uniwersytet Warszawski, z inicjatywy Stanisława Kostki Potockiego i Stanisława Staszica. Pierwotnie uczelnię tę utworzono z połączenia Szkoły Prawa i Administracji oraz Szkoły Lekarskiej, a w następnych dwóch latach dołączono Wydział Teologiczny, Filozoficzny oraz Nauk i Sztuk Pięknych. Nauki matematyczno-przyrodnicze, w tym i “chemia z aplikacją”, należały do Wydziału Filozoficznego. Owe historycznie pierwsze Wydziały Uniwersytetu zostały utrwalone w jego godle jako 5 gwiazd otaczających orła. Dalsze dzieje Uniwersytetu Warszawskiego są odzwierciedleniem burzliwej historii kraju i stolicy. Zamknięty po powstaniu listopadowym w 1831 roku przez władze carskie, zaistniał jako Szkoła Główna w latach 1862-1869; po likwidacji Szkoły działał jako rosyjski Uniwersytet Cesarski. Polski Uniwersytet Warszawski wznowił działalność już w 1915 roku. W latach 1935-1939 nosił imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. W czasie okupacji został po raz kolejny zamknięty, lecz nieprzerwanie kontynuował nauczanie w konspiracji. Oficjalnie działalność swą wznowił natychmiast po wyzwoleniu.

Obecnie na 18 wydziałach Uniwersytetu Warszawskiego kształci się ponad 30 tys. studentów. Wśród dawnych profesorów Uniwersytetu Warszawskiego znaleźć można wiele znaczących nazwisk, takich jak Samuel Linde, Czesław Białobrzeski, Witold Doroszewski, Tadeusz Kotarbiński, Maria Ossowska, Julian Krzyżanowski, Stefan Pieńkowski, Wacław Sierpiński, Stanisław Szober, Władysław Tatarkiewicz, Kazimierz Ajdukiewicz czy Aleksander Gieysztor. Każdy student Uniwersytetu może być dumny z uczelni o tak bogatej tradycji.

Siedziba władz rektorskich i najstarszych wydziałów humanistycznych Uniwersytetu mieści się w zespole zabytkowych budynków wokół Pałacu Kazimierzowskiego przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, czyli przy tzw. Trakcie Królewskim.

Władze Rektorskie Uniwersytetu Warszawskiego:

Prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow
Prof. dr hab. Tadeusz Tomaszewski
dr hab. Marcin Pałys
Prof. dr hab. Włodzimierz Lengauer

Prof. dr hab. Marta Kicińska-Habior
Jej Magnificencja Rektor
Prorektor ds. Nauczania i Polityki Kadrowej
Prorektor ds. Rozwoju i Polityki Finansowej
Prorektor ds. Badań Naukowych i Współpracy
z Zagranicą
Prorektor ds. Studenckich


2. Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego


Władze Dziekańskie:

Prof. dr hab. Paweł Kulesza
Prof. dr hab. Zbigniew Stojek
Dr hab. Magdalena Skompska
Dr hab. Andrzej Kudelski

Dziekan
Prodziekan ds. Finansów i Badań Naukowych
Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy z Zagranicą
Prodziekan ds. Studenckich

Zgodnie z wynikami rankingów, przeprowadzonych przez Komitet Badań Naukowych oraz z ocenami dokonywanymi przez środowisko chemików reprezentowane przez Polskie Towarzystwo Chemiczne, Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego zajmuje od wielu lat pierwsze miejsce wśród wydziałów chemicznych polskich uczelni. Wpływa na to zarówno liczba prac publikowanych w czasopismach o międzynarodowym obiegu, jak też wysoko oceniana wartość tych publikacji. Na Wydziale pracuje wielu wybitnych naukowców, mających żywe kontakty naukowe z ośrodkami zagranicznymi i których prace stanowią inspirację dla innych badaczy. Wydziałowe pracownie naukowe i laboratoria dysponują sprzętem najwyższej klasy umożliwiającym prowadzenie badań na światowym poziomie. Wszystko to sprawia, że podjęcie studiów na Wydziale Chemii UW gwarantuje zdobycie rzetelnego wykształcenia i w wielu przypadkach stało się już dobrym startem do zawodowej kariery. Znane jest zainteresowanie naszymi absolwentami za granicą. Nasi studenci często więc decydują się na studia doktoranckie w uniwersytetach amerykańskich i europejskich, a także są zapraszani tam po uzyskaniu doktoratu w macierzystej uczelni na staże i stypendia.

2.1. Rys historyczny.

Studia chemiczne na Uniwersytecie Warszawskim zaczęły rozwijać się po roku 1915 w ramach ówczesnego Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu. W 1927 roku, dzięki działalności naukowej i organizacyjnej profesorów: Wiktora Lampego, Wojciecha Świętosławskiego, Stefana Pieńkowskiego i Stanisława Thugutta, z Wydziału Filozoficznego wyodrębnił się Wydział Matematyczno-Przyrodniczy. W 1952 roku powstał Wydział Matematyki Fizyki i Chemii, który wkrótce uległ dalszemu podziałowi. W ten sposób w 1955 roku powstał samodzielny Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Od tego czasu Wydział ma siedzibę we własnym, specjalnie w tym celu wybudowanym w roku 1939 gmachu przy ul. Ludwika Pasteura 1. Z czasem wybudowany został także drugi budynek, zlokalizowany niedaleko głównej siedziby Wydziału, przy ul. Żwirki i Wigury 101; mieszczą się w nim pracownie Zakładu Fizyki i Radiochemii oraz Laboratorium Dydaktyki Chemii. Obecnie na Wydziale Chemii studiuje około 500 studentów, przy czym co roku pracę magisterską broni na nim 80-90 osób. Studenci ze średnią ocen powyżej 4,0 otrzymują stypendia naukowe. Studenci, po uzyskaniu tytułu magistra są zachęcani do dalszego kształcenia i zdobywania stopnia doktora nauk chemicznych w ramach Studium Doktoranckiego. Studium Doktoranckie jest bezpłatne, doktoranci otrzymują stypendia, a także, w miarę możliwości, zakwaterowanie w hotelach doktoranta. Obecnie, na Wydziale Chemii prace badawcze prowadzi 100 doktorantów.
Jesienią 2005 roku Wydział Chemii obchodził uroczyście Jubileusz 50-lecia istnienia jako samodzielna jednostka administracyjna Uniwersytetu Warszawskiego.

2.2. Informacje ogólne

Dojazd do Wydziału Chemii na ul. L. Pasteura z Centrum jest najwygodniejszy ulicą Grójecką (tramwaj nr 7, 9, 25) w kierunku Okęcia do przystanku przy skrzyżowaniu Grójeckiej i Wawelskiej. Można też dojechać Trasą Łazienkowską (autobus nr 167, 187, 188 i 408) w kierunku Dworca Zachodniego do przystanku przy pomniku Lotnika lub przy ul. Kopińskiej, po przejechaniu ul. Grójeckiej. Dojazd do budynku przy ul. Żwirki i Wigury jest także łatwy ulicą Żwirki i Wigury, autobusami 188 i 175 od strony lotniska Okęcie lub od Krakowskiego Przedmieścia (175) lub Trasy Łazienkowskiej (188). Dla ułatwienia, poniżej zamieszczony jest plan okolic Wydziału Chemii.



Dziekanat Wydziału Chemii ds. Studenckich mieści się w głównym budynku przy ul. Ludwika Pasteura 1, w holu głównym na parterze po lewej stronie. Interesanci są przyjmowani codziennie w godzinach 11.00-14.00, z wyjątkiem piątków i sobót. Z Dziekanatem można porozumieć się telefonicznie pod numerem: 022 822 02 11 (centrala) i dalej tonowo wewnętrznym 317.

2.3. Biblioteki

Biblioteka Wydziału Chemii UW znajduje się w budynku przy ul. Pasteura 1 i w ciągu roku akademickiego jest czynna codziennie w godzinach od 9.00 do 19.00, a w soboty od 9.00 do 14.00 (tel.: 0 22 822 02 11 w. 343). Na miejscu znajduje się także pracownia kserograficzna, z której można korzystać samodzielnie po wykupieniu karty magnetycznej.

W zbiorach biblioteki znajdują się czasopisma i książki z różnych dziedzin chemii i nauk pokrewnych. Można z nich korzystać na miejscu w czytelni lub wypożyczać niektóre książki na warunkach określonych w regulaminie biblioteki. Dla czytelników są udostępnione dwa komputery, w których zostały zainstalowane bazy danych chemicznych, między innymi Beilstein&Gmelin z abstraktami z zakresu chemii organicznej.

Studenci mogą także korzystać z innych bibliotek chemicznych: w Instytucie Chemii Organicznej PAN (ul. Kasprzaka 44/52), w Instytucie Chemii Przemysłowej (ul. Rydygiera 8), na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej (ul. Noakowskiego 3) i innych. Wszyscy studenci chemii mogą korzystać także z głównej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (BUW), która mieści się w nowym, wspaniałym gmachu przy ulicy Dobrej 56/66, przy skrzyżowaniu z ulicą Lipową, na Powiślu (informatorium tel.: 0 22 552 51 78, sekretariat tel. 0 22 552 56 59). Gmach ten może pomieścić 5 milionów woluminów odpowiada wszelkim wymogom stawianym bibliotekom XXI wieku. Katalog komputerowy biblioteki pozwala na wyszukiwanie według autora, tytułu, słów kluczowych oraz haseł przedmiotowych.

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie wraz z kilkoma bibliotekami wydziałowymi pośredniczy w zamawianiu dla studentów i pracowników naukowych UW artykułów z czasopism zagranicznych, których nie ma w zbiorach bibliotek warszawskich (po sprawdzeniu przez zamawiającego w Centralnym Katalogu Czasopism Zagranicznych Biblioteki Narodowej - http://www.bn.org.pl
tel. 0 22 608 23 48; e-mail: bnzkcent@bn.org.pl . Studenci i pracownicy Wydziału Chemii składają zamówienia w swojej bibliotece wydziałowej.

2.4. Struktura organizacyjna Wydziału Chemii UW

W skład Wydziału Chemii wchodzi sześć Zakładów Dydaktycznych oraz Laboratorium Dydaktyki Chemii, które organizują proces nauczania. W skład poszczególnych Zakładów Dydaktycznych wchodzą Pracownie Naukowe prowadzące działalność badawczą. Tematy prac magisterskich związane są z badaniami prowadzonymi w Pracowniach Naukowych.

Tabela 1.

Jednostki dydaktyczne i badawcze Wydziału Chemii UW.

Zakłady Dydaktyczne
Pracownie Naukowe działające
w ramach Zakładu Dydaktycznego
Zakład Dydaktyczny Chemii Fizycznej
Pracownia Elektrochemii
Pracownia Elektrochemicznych Źródeł Energii
Pracownia Fizykochemii Nanomateriałów
Pracownia Oddziaływań Miedzymolekularnych
Pracownia Spektroskopii
Jądrowego Rezonansu Magnetycznego
Zakład Dydaktyczny Chemii Nieorganicznej i Analitycznej
Pracownia Analizy Przepływowej i Chromatografii
Pracownia Chemii Analitycznej Stosowanej
Pracownia Elektroanalizy Chemicznej
Pracownia Elektrochemii Organicznej
Pracownia Teoretycznych Podstaw
Chemii Analitycznej
Pracownia Teorii i Zastosowań Elektrod
Zakład Dydaktyczny Chemii Organicznej
Pracownia Chemii Związków Naturalnych
Pracownia Peptydów
Pracownia Stereokontrolowanej
Syntezy Organicznej
Pracownia Węglowodanów
Zakład Dydaktyczny Chemii Teoretycznej i Krystalografii
Pracownia Chemii Kwantowej
Pracownia Krystalochemii
Pracownia Teorii Biopolimerów
Zakład Dydaktyczny Fizyki i Radiochemii
Pracownia Fizykochemii
Dielektryków i Magnetyków
Pracownia Radiochemii
Pracownia Fizykochemicznych Podstaw
Technologii Chemicznej
Laboratorium Dydaktyki Chemii
-
Wydziałowe Laboratorium Pomiarowe
-
Laboratorium Badań Strukturalnych
-
Centrum Informatyczne
-


2.5. Zasady przyjęć na pierwszy rok studiów

Zasady przyjęć na pierwszy rok studiów w Uniwersytecie Warszawskim w danym roku akademickim określa Zarządzenie JM Rektora UW. Przyjęcie na pierwszy rok studiów następuje w wyniku postępowania kwalifikacyjnego, którego procedura co roku jest określana przez Radę Wydziału Chemii i akceptowana przez Senat UW.


3. Przebieg studiów na Wydziale Chemii UW


Wydział Chemii UW prowadzi pięcioletnie, dzienne studia magisterskie, z możliwością uzyskania dyplomu licencjata po trzech latach nauki. System ten jest zbliżony do dwustopniowego toku studiów na Uniwersytetach w krajach Unii Europejskiej. W celu umożliwienia studentom kontynuacji nauki za granicą, na Wydziale Chemii została wprowadzona punktacja ECTS (Europejski System Transferu Punktów Kredytowych - patrz str. 19). Jest ona gwarancją uznawania wszędzie w Europie uzyskanych zaliczeń, zdanych egzaminów i zdobytych tytułów. Dzięki temu studenci Wydziału będą mieli zwiększone możliwości wyjazdów na kilkumiesięczne staże zagraniczne w ramach programów Erasmus i Socrates. System punktacji ECTS pozwala na indywidualizację procesu kształcenia, gdyż w oparciu o niego studenci mogą dokonywać wyboru niektórych przedmiotów. Ułatwia on też organizację zajęć w ramach studiów międzywydziałowych.

Warunkiem zaliczenia roku jest zebranie co najmniej 60 punktów ECTS oraz uzyskanie zaliczeń wszystkich przedmiotów objętych programem i zdanie egzaminów. Oznacza to, że w ciągu każdego semestru student powinien zgromadzić ok. 30 punktów, przed przystąpieniem do egzaminu licencjackiego minimum 180, a w ciągu całych studiów magisterskich, minimum 300 punktów.

Pierwszy semestr nauki na Wydziale Chemii, jest wspólny dla wszystkich nowoprzyjętych studentów. Jest on przeznaczony na realizację podstawowego materiału z zakresu matematyki, fizyki i chemii ogólnej. Po tym semestrze studenci dokonują wyboru specjalności, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i zdolnościami.

Od 2 do 7 semestru studia odbywają się zgodnie z programami poszczególnych specjalności, przy czym stopniowo wprowadzane są przedmioty do wyboru, tak aby każdy student mógł jak najpełniej realizować swoje zainteresowania. Największą ofertę przedmiotów do wyboru otrzymują studenci specjalności chemia, co pozwala im na ukierunkowanie dalszego kształcenia.

Do końca 8 semestru studenci mają obowiązek dodatkowo zdać egzamin z języka angielskiego na poziomie B2 w Szkole Języków Obcych UW.
(Lektorat z języka angielskiego jest nieobowiązkowy, ale po zadeklarowaniu chęci uczęszczania na zajęcia stają się one obowiązkowe, są wpisywane do indeksu i oceniane). Studenci, którzy nie uczestniczą w lektoracie z języka angielskiego mają prawo do bezpłatnego uczęszczania na 240 godz. lektoratów z innych języków, dołączając do grup z innych Wydziałów.
Za zaliczenie 60 godz. lektoratu z języka obcego student otrzymuje 2 punkty ECTS. Za zdany egzamin - dodatkowo 2 punkty ECTS.

Po 6 semestrze możliwe jest uzyskanie dyplomu licencjata, pod warunkiem zgromadzenia minimum 180 punktów ECTS, uzyskania zaliczeń przedmiotów objętych programem i zdania egzaminów. Ponadto student zobowiązany jest do napisania pracy licencjackiej i jej obrony.

Po 7 semestrze studiów, studenci dokonują wyboru specjalizacji, w ramach której przygotowują się do wykonywania prac magisterskich. Specjalizacje są przyporządkowane do poszczególnych zakładów dydaktycznych (patrz str. 9) i mogą stanowić kontynuację kierunków kształcenia realizowanych w ramach specjalności. Na przykład studenci specjalności Analityka będą prawdopodobnie najczęściej wybierać specjalizację z chemii analitycznej. Nie jest to jednak konieczne i w momencie wyboru specjalizacji może nastąpić zmiana profilu kształcenia. O przyjęciu na daną specjalizację decyduje kierownik zakładu, gdyż liczba miejsc jest ograniczona i uwarunkowana takimi samymi czynnikami jak liczba miejsc na specjalnościach.

W semestrach 7 - 9 studenci mogą uczestniczyć w zajęciach, których zaliczenie pozwala im uzyskać uprawnienia do nauczania chemii w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Jest to blok przedmiotów w wymiarze 330 godz. (w tym psychologia, pedagogika, dydaktyka chemii itp.) oraz praktyki w szkołach.

Do końca 8 semestru studenci mają obowiązek uczestniczyć przez sześć semestrów na zajęcia z wychowania fizycznego. Można je również odbywać w sekcjach sportowych.
Na czwartym roku studenci powinni zaliczyć 3 wycieczki do zakładów przemysłowych.

Ostatni rok studiów przeznaczony jest na wykonanie pracy magisterskiej w określonej pracowni naukowej (patrz str. 9) zakładu dydaktycznego, w którym student odbywał specjalizację. W czasie tych dwóch semestrów (9 i 10) obowiązuje zaliczenie pracowni magisterskiej, seminariów oraz wykładów monograficznych. Do zaliczenia pracowni magisterskiej niezbędne jest uzyskanie pozytywnego wyniku z końcowego testu z chemii i wykonanie części doświadczalnej pracy magisterskiej. Warunkiem koniecznym otrzymania dyplomu magistra, jest zgromadzenie odpowiedniej liczby punktów, uzyskanie zaliczeń wszystkich przedmiotów objętych indywidualnym programem, oraz zdanie egzaminów. Ponadto student zobowiązany jest do napisania pracy i zdania egzaminu magisterskiego.

3.1. Specjalności na Wydziale Chemicznym

Wybór specjalności w semestrze 2 jest uwarunkowany indywidualnymi zainteresowaniami i wyborami studentów. Dziekan, biorąc pod uwagę możliwości lokalowe, aparaturowe i kadrowe, wyznacza maksymalną liczbę miejsc na poszczególnych specjalnościach. Gdy liczba chętnych na daną specjalność przekracza liczbę miejsc, o przyjęciu decydują dotychczasowe postępy w nauce.

Studenci mają do wyboru pięć specjalności:
o analityka,
o chemia,
o chemia biologiczna,
o chemia informatyczna i modelowanie,
o chemia nowych materiałów.

3.1.1. Analityka

Kierownik - dr hab. Krystyna Pyrzyńska pok. 265A, tel. 0 22 822 02 11 w. 398.

Specjalność „Analityka” adresowana jest do tych studentów, których szczególnie interesują metody wykrywania i oceny ilości substancji w próbkach o bardzo różnym pochodzeniu - od prostych substancji nieorganicznych po złożone materiały biologiczne. W dziedzinie tej Wydział Chemii UW ma wieloletnie doświadczenie, a praktyka wykazuje, że wykonywanie analiz chemicznych pozostaje niezmiennie cenną umiejętnością, potrzebną nie tylko w chemicznych laboratoriach. Zdobycie profesjonalnych umiejętności w tej dziedzinie wymaga odpowiednio rozszerzonej liczby godzin zajęć teoretycznych i laboratoryjnych z szeroko pojętej analizy chemicznej. W zamian zmniejszona jest liczba godzin innych zajęć.

Poza klasycznymi zagadnieniami analityki chemicznej w programie tej specjalności zostały także uwzględnione przedmioty specjalistyczne, takie jak:

o chemia biopierwiastków,
o metrologia chemiczna,
o analityka środowiska,
o chemometria,
o analiza specjacyjna,
o odpady przemysłowe i ich utylizacja,
o ekonomika ochrony środowiska.

Orientacja w tych zagadnieniach jest niezbędna dla uzyskania wiedzy o praktycznych aspektach analizy chemicznej w odniesieniu nie tylko do laboratoryjnych próbek, ale także rzeczywistych materiałów o na ogół złożonym składzie i dlatego wymagających specyficznego traktowania dla uzyskania wiarygodnych wyników. Wydział Chemii UW dysponuje przy tym nowoczesnym sprzętem, pozwalającym na opanowanie nie tylko klasycznych, ale i zaawansowanych instrumentalnych metod analizy.

Mimo powstawania różnych nowych dziedzin chemii praktyka wykazuje, że na rynku niezmiennie utrzymuje się zapotrzebowanie na chemików analityków i absolwenci Wydziału Chemii UW nierzadko podejmują pracę w tej dziedzinie. Analityków poszukują przedsiębiorstwa - zarówno państwowe jak i prywatne, związane z przemysłem i rolnictwem, laboratoria medyczne i farmaceutyczne, a także laboratoria specyficzne dla służb mundurowych.

3.1.2. Chemia

Kierownik - dr hab. Marek Orlik, prof. U.W. pok. 356, tel. 0 22 822 02 11 w. 245.

Specjalność „Chemia” adresowana jest do dwu grup studentów. Za pierwszą grupę uważamy osoby pragnące studiować chemię, które jednak nie mają jeszcze na tyle sprecyzowanych zainteresowań, aby w chwili rozpoczęcia studiów świadomie wybrać jedną z proponowanych przez Wydział konkretnych specjalności. Tym osobom specjalność „Chemia” umożliwia podjęcie dojrzałej decyzji o wyborze ulubionego działu chemii dopiero w trakcie studiów. Za drugą grupę kandydatów na studia, potencjalnie zainteresowanych specjalnością „Chemia”, uważamy osoby o bardziej sprecyzowanych wyobrażeniach odnośnie swojej przyszłej specjalizacji, ale pragnące również zdobyć wcześniej solidne podstawy z wielu dziedzin chemii, tak aby potem możliwie swobodnie poruszać się w różnych jej zagadnieniach. W każdym przypadku podjęcie decyzji o wyborze specjalizacji (a w praktyce - pracowni naukowej, w której wykonywana będzie praca magisterska) może nastąpić dopiero na III roku studiów.

Taka koncepcja specjalności „Chemia” oznacza, że w jej ramach proponujemy studentom możliwie wielostronne i gruntowne wykształcenie chemiczne. Oferta programowa Wydziału Chemii UW jest obecnie tak bogata i zróżnicowana, że konieczny jest wybór przedmiotów, zależny od konkretnej specjalności. Z tego punktu widzenia specjalność „Chemia” oferuje największy, w porównaniu z pozostałymi kierunkami, wybór własnej ścieżki studiowania. Polega to na tym, że poza zestawem obowiązkowych przedmiotów, niezbędnych dla wspomnianego wyżej wielostronnego wykształcenia, wiele pozostałych zajęć audytoryjnych i laboratoryjnych studenci wybierają sami, dbając jedynie o uzyskanie odpowiedniej liczby punktów (ECTS), przypisanych do każdego przedmiotu i typu zajęć. Przykładowo, wszyscy studenci specjalności „Chemia” poznają podstawy chemii nieorganicznej, organicznej i fizycznej, ale w semestrze 6 decydują sami, w której z tych dziedzin chcieliby uzyskać bardziej zaawansowaną wiedzę. Pozostały czas przeznaczają na studiowanie kilku innych (z kilkunastu możliwych do wyboru) różnorodnych przedmiotów o mniejszym wymiarze godzin.

Specjalność „Chemia” jest zmodernizowaną wersją wieloletniego, jednolitego programu nauczania w Wydziale Chemii UW, uzupełnionego o wiele nowych przedmiotów i stwarzającą znaczne możliwości konstrukcji własnego programu studiów, w zależności od aktualnych, także ewentualnie zmieniających się w ich trakcie, zainteresowań.

3.1.3. Chemia biologiczna

Kierownik - dr hab. Aleksandra Misicka-Kęsik, prof. U.W. pok. 331, tel. 0 22 822 02 11 w. 228.

Specjalność „Chemia biologiczna” adresowana jest przede wszystkim do tych studentów, którym mniej odpowiada tradycyjny podział nauki na różne dyscypliny a w zamian cenią zagadnienia powstające na styku różnych nauk, w tym przypadku - chemii i biologii. Obecnie obserwuje się niezwykle dynamiczny wzrost nauki właśnie na pograniczu różnych jej dziedzin i dlatego taka interdyscyplinarna specjalność szczególnie odpowiada wymogom nowoczesnego wykształcenia. Ze względu na to specjalność „Chemia biologiczna” zawiera nie tylko tradycyjny program chemii, rozszerzony o odpowiednie zagadnienia biologii, ale także odwołuje się do wybranych nowoczesnych zagadnień. Jednym z ważniejszych osiągnięć ostatnich lat na pograniczu chemii i biologii, a dokładniej - genetyki - stało się ustalenie genomu ludzkiego, które z kolei spowodowało postawienie wielu nowych pytań, a odpowiedzi na nie muszą udzielić między innymi chemicy, dysponujący przy tym pewną wiedzą biologiczną. Przykład ten pokazuje, że w coraz większym stopniu na rynku pracy poszukiwani będą niekonwencjonalnie wykształceni chemicy, znający także podstawowe problemy biologii molekularnej i genetyki.

Z myślą o rosnącym zapotrzebowaniu na takie właśnie wykształcenie specjalność „Chemia biologiczna” stwarza studentom chemii możliwość poznania wybranych zagadnień biologii w trakcie podstawowego kursu studiów, z ograniczeniem wymiaru godzin innych przedmiotów. W jej ramach proponujemy m. in. następujące specjalistyczne przedmioty:

o biologia dla niebiologów,
o podstawy biologii komórki i organizmu człowieka,
o chemia bionieorganiczna,
o genetyka,
o biochemia,
o chemia bioorganiczna,
o bioinformatyka.

Studenci tej specjalności - w zależności od swoich konkretnych zainteresowań - mogą w semestrze 7 dokonać wyboru Zakładu Dydaktycznego, w którym będą wykonywać pracę magisterską. Na przykład w Zakładzie Chemii Organicznej mogą prowadzić syntezy związków wykazujących działanie biologiczne, a w Zakładzie Chemii Fizycznej badać właściwości fizykochemiczne układów biologicznych.

Absolwenci tej specjalności znajdą zatrudnienie nie tylko w instytucjach chemicznych, ale także np. w instytutach Polskiej Akademii Nauk o profilu biologicznym (np. w Instytucie Biologii Molekularnej im Nenckiego, Instytucie Biochemii i Biofizyki, Centrum Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej itp.) oraz w różnych innych miejscach, w których ceniona jest wiedza chemiczna połączona z biologiczną.

3.1.4. Chemia informatyczna i modelowanie

Kierownik - dr hab. Andrzej Sikorski, pok. 144, tel. 0 22 822 02 11 w. 388.

Specjalność „Chemia informatyczna i modelowanie’’ jest adresowana do tych studentów, którzy zainteresowanie chemią planują rozwijać w połączeniu z zaawansowanym zastosowaniem technik komputerowych. Oznacza to, że oprócz podstawowego kursu uniwersyteckiej chemii, studenci tej specjalności zdobywają również znaczną wiedzę informatyczną, możliwą oczywiście do wykorzystania także w innych, pokrewnych naukach. W szczególności jest to umiejętność praktycznego stosowania programów komputerowych, w tym specjalistycznego oprogramowania chemicznego, a także umiejętność projektowania i tworzenia własnych programów. Studenci tej specjalności poznają różne komputerowe systemy operacyjne (MS Windows, Linux), języki programowania (FORTRAN, C, Java), strukturę, działanie i projektowanie sieci komputerowych, narzędzia modelowania molekularnego i wizualizacji (GAUSSIAN, SYBYL i inne), chemiczne i biochemiczne bazy danych, narzędzia bioinformatyki oraz inne oprogramowanie specjalistyczne przydatne w chemii. Szczególny nacisk położony jest przy tym na opanowanie umiejętności komputerowego modelowania różnych układów i ich dynamiki na poziomie struktury cząsteczek.

Zgodnie z tak postawionym celem specjalności „Chemia informatyczna i modelowanie’’, podstawowa różnica pomiędzy nią a pozostałymi specjalnościami oferowanymi przez Wydział Chemii UW polega na zwiększeniu liczby godzin z przedmiotów związanych z matematyką i informatyką przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby godzin z innych przedmiotów. Przewidziane są przy tym następujące dodatkowe przedmioty o profilu informatycznym:

o rozszerzone podstawy informatyki dla chemików,
o podstawy programowania komputerowego,
o metody matematyczne, numeryczne i statystyczne w chemii,
o modelowanie komputerowe w chemii.

Ponadto proponowany jest zaawansowany kurs przedmiotów tradycyjnie należących do zakresu chemii teoretycznej, a więc m. in. teorii struktury elektronowej atomów i molekuł, teorii orbitali molekularnych, spektroskopii molekularnej, struktury kryształów, modelowania polimerów i biopolimerów itp.

Absolwenci tej specjalności znajdują zatrudnienie w różnych instytucjach badawczych z dziedziny chemii, biologii, farmacji i pokrewnych, jak również w przemyśle. Możliwe jest także znalezienie zatrudnienia w ośrodkach komputerowych administracji i bankowości, a zatem wszędzie tam, gdzie podstawowym narzędziem pracy jest twórczo wykorzystywany komputer.

3.1.5. Chemia nowych materiałów

Kierownik - prof. dr hab. Jolanta Bukowska, pok. F-443, tel. 0 22 822 02 11 w. 274.

Specjalność „Chemia nowych materiałów” adresowana jest do tych studentów, którzy szczególnie interesują się nowoczesnymi rozwiązaniami w dziedzinie wytwarzania i zastosowań różnych, w tym do niedawna zupełnie nieznanych substancji. Można powiedzieć, że współczesna chemia jest w dużym stopniu chemią nowych materiałów. Odkrycie lub wynalezienie takich materiałów i ich zastosowań zostało w kilku przypadkach wyróżnione Nagrodą Nobla.

Pod nazwą „nowych materiałów” kryją się m. in. znane od dłuższego czasu polimery, materiały półprzewodnikowe (stosowane w elektronice), nadprzewodniki (przewodzące prąd elektryczny bez strat energii!) czy ciekłe kryształy (stanowiące podstawę wyświetlaczy w zegarkach, kalkulatorach i nowoczesnych monitorach). Do niedawno odkrytych materiałów tego typu należą fulereny (odmiany węgla o cząsteczkach przypominających kształtem piłkę futbolową), organiczne materiały przewodzące prąd elektryczny, samoorganizujące się tzw. filmy molekularne, czyli warstwy cząsteczek, które gromadząc się na różnych powierzchniach przyjmują spontanicznie określone ułożenie przestrzenne. Nie sposób tu nie wspomnieć także o nanostrukturach metalicznych i organicznych. Ogromny wysiłek badaczy skierowany jest bowiem obecnie na rozpoznanie struktury materii na poziomie zaledwie nanometrowych długości! Wymaga to specjalnych, nowoczesnych technik (spektroskopowych, mikroskopowych i innych) do badania i preparowania takich materiałów, przy czym np. mikroskopia taka niewiele ma już wspólnego z tradycyjną metodą optyczną i jest oparta na zupełnie innych zasadach. Wydział Chemii UW dysponuje taką nowoczesną aparaturą.

Specjalność „Chemia nowych materiałów” powinna więc kandydatom kojarzyć się z tym co nowoczesne i niosące perspektywy wielu ważnych zastosowań w przyszłości. Program tej specjalności wprowadza odpowiednie nowe przedmioty, których dotychczas nie było w programie studiów oraz rozszerza i unowocześnia te, które proponowane były dotychczas w bardzo okrojonym wariancie. Do przedmiotów tych należą m. in:

o nowe materiały w chemii,
o podstawy fizykochemii ciała stałego,
o metody fizykochemiczne w badaniach nowych materiałów,
o kataliza homo- i heterogenna,
o fizykochemia polimerów,
o technologie dla przemysłu elektronicznego.

Duży nacisk w tej specjalności jest położony na zajęcia laboratoryjne, w ramach których studenci poznają w praktyce nowoczesne metody badawcze, w tym wspomniane wyżej spektroskopowe i mikroskopowe. W zamian ulega ograniczeniu liczba godzin innych zajęć.

Absolwenci tej specjalności są dobrze przygotowani do pracy w laboratoriach związanych z przemysłem elektronicznym, jak też w laboratoriach zajmujących się chemią polimerów, katalizą, korozją. Na specjalistów w tej dziedzinie („Materials Science”) otwarty jest także rynek zachodnioeuropejski.

3.2. Praktyki przemysłowe

Wydział Chemii każdego roku organizuje wycieczki do zakładów przemysłowych między innymi: Zakładów Azotowych w Puławach, Petrochemii Płockiej, Zakładu Utylizacji Stałych Odpadów Komunalnych, Elektrociepłowni Żerań. Studenci zapoznają się tam z wybranymi procesami technologicznymi, mają możliwość porównania procesów laboratoryjnych i przemysłowych. Studenci odbywają również wycieczki do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Zwiedzają stacje filtrów, zapoznają się z problemami oczyszczania wody dla potrzeb komunalnych i przemysłowych. Studenci z kierunku chemii jądrowej uczestniczą w wycieczkach do ośrodka produkcji izotopów OBRI POLATOM w Świerku koło Otwocka i zwiedzają cyklotron w Centralnym Laboratorium Środowiskowym Jonów Ciężkich.

3.3. Zasady odpłatności za zajęcia dydaktyczne

Zgodnie z Zarządzeniem nr 3 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego z 24 czerwca 1992 r. na Wydziale Chemii wprowadza się obowiązek odpłatności za zajęcia na studiach dziennych w przypadku ich powtarzania spowodowanego niezadowalającymi wynikami w nauce. Obowiązek odpłatności dotyczy również studentów powtarzających zajęcia dydaktyczne po wznowieniu studiów, jeśli skreślenie nastąpiło z winy studenta. Dotyczy to studentów, którzy wznowili studia po 1 kwietnia 1992 r. Wznowienie studiów skreślonych z listy studentów i wznawiających studia wynosi 35 zł.

W roku akademickim 2005/2006 opłaty za powtarzanie zajęć dydaktycznych na Wydziale Chemii UW wynoszą:

- za powtarzanie laboratorium
- za powtarzanie w okresie semestru studiów ćwiczeń audytoryjnych (ćwiczenia rachunkowe, proseminaria)
- za powtarzanie egzaminu
..........500 zł


..........200 zł
..........150 zł

3.4. Zawodowe studia podyplomowe

Absolwenci po uzyskaniu tytułu magistra chemii pragnący podjąć w przyszłości pracę w medycznym laboratorium diagnostycznym będą zobligowani do ukończenia zawodowych studiów podyplomowych na kierunku Analityka Medyczna na Akademiach Medycznych. Zdanie egzaminu państwowego upoważniać ich będzie do wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego.



4. ECTS - Europejski System Transferu Punktów Kredytowych   


ECTS - The European Credit Transfer System - jest to system opracowany przez Komisję Wspólnoty Europejskiej w celu umożliwienia i ułatwienia międzyuczelnianej wymiany studentów. Ułatwienie jest możliwe dzięki ustaleniu jednolitych dla uczelni całej Wspólnoty zasad pomiaru i oceny wiedzy zdobytej przez studentów. Podstawą systemu ECTS jest wzajemne zaufanie instytucji uczestniczących w wymianie studentów. Jest ono wsparte przez wzajemne uznanie zasad, które dotyczą:

- uznania i wprowadzenia jednolitego sposobu prezentacji informacji o studiach w danej uczelni,
- zawarcia porozumienia między uczelniami, określającego zasady odbywania studiów w obu Ośrodkach,
- stosowania punktów kredytowych oceniających wkład pracy studenta niezbędny do uzyskania zaliczenia danego przedmiotu.

4.1. Punkty kredytowe w systemie ECTS


Punkty kredytowe, które są przyporządkowane poszczególnym przedmiotom, określają wkład pracy studenta (wykłady, ćwiczenia, proseminaria i laboratoria, ale także praca własna w domu lub w bibliotece), niezbędny do uzyskania zaliczenia danego przedmiotu. Nakładowi pracy koniecznemu do zaliczenia semestru przypisuje się około 30 punktów kredytowych, a do zaliczenia roku - 60 punktów. Uzyskanie przez studenta odpowiedniej liczby punktów kredytowych daje podstawę do zaliczenia semestru (roku) studiów. System punktów kredytowych nie eliminuje stopni: do oceny poziomu wiedzy studenta stosowane są stopnie .

Zajęciom z WF nie przydziela się punktów kredytowych; przedmiot ten powinien być uwzględniony przy przepisywaniu ocen.

Punkty kredytowe otrzymuje się po zaliczeniu danego przedmiotu.

4.2. Zasady przyznawania punktów kredytowych na Wydziale Chemii UW

Student otrzymuje punkty kredytowe za zaliczenie (tzn. otrzymanie pozytywnej oceny) laboratorium, proseminarium, ćwiczeń, wykładu i innych typów zajęć. Zwykle 1 punkt odpowiada 30 godzinom pracy studenta. Jest to nakład pracy studenta potrzebny do zaliczenia przedmiotu obejmujący godziny zajęć na uczelni oraz czas potrzebny na przygotowanie do egzaminu oraz czas jego trwania. Tak więc zajęciom o różnym stopniu trudności przypisuje się różną ilość punktów ECTS.

Do uzyskania dyplomu magistra konieczne jest posiadanie co najmniej 300 punktów ECTS w czasie pięciu lat studiów.


5. Sprawy bytowe studentów

5.1. Stypendia

Studenci mogą otrzymywać następujące świadczenia: stypendia socjalne i za wyniki w nauce - stypendia naukowe, jednorazowe zapomogi, stypendia specjalne, dofinansowanie do DS., a także zakwaterowanie w domu akademickim.

Stypendia socjalne, jednorazowe zapomogi i dofinansowanie do DS przyznaje Wydziałowa Komisja Socjalna na wniosek studenta, złożony w określonym terminie. Szczegółowe reguły ich przyznawania ustala Samorząd Studencki wybrany przez studentów. Podania należy składać do Wydziałowej Komisji Stypendialnej. Termin składania podań jest podawany na tablicy ogłoszeń. Stypendia socjalne są przyznawane na okres jednego semestru. Wysokość stypendium zależy od sytuacji materialnej studenta (od dochodu przypadającego na 1 osobę w rodzinie) i środków finansowych przyznanych na ten cel Wydziałowi. Wysokość dochodów powinna być udokumentowana odpowiednim zaświadczeniem z Urzędu Skarbowego.

Stypendia za wyniki w nauce są przyznawane na okres 10 miesięcy, po pierwszym roku studiów. Wysokość tych stypendiów jest zróżnicowana i zależy od wysokości średniej z ocen.

Stypendia Ministra Edukacji Narodowej i Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy są przyznawane szczególnie wyróżniającym się studentom na wniosek Dziekana.

Studenci niepełnosprawni (studiów stacjonarnych i doktoranckich) mogą uzyskać pomoc materialną w formie stypendium lub innej od Fundacji Samorządu Uniwersytetu Warszawskiego. Wysokość środków finansowych przeznaczonych na ten cel określa co roku Zarząd Fundacji po zasięgnięciu opinii Rady Fundacji. Komisja Stypendialna ds. tego rodzaju stypendiów składa się z Prorektora UW ds. Studenckich, Przewodniczącego Rady Fundacji Samorządu Studentów, prezesa Zarządu Fundacji, Pełnomocnika Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych i Przewodniczącego Zarządu Samorządu Studentów UW. Przyznając stypendia lub inną pomoc materialną Komisja bierze pod uwagę: sytuację materialną studenta; stopień inwalidztwa; wyniki w nauce.
Oprócz stypendiów studenci mogą ubiegać się o kredyty bankowe na dofinansowanie studiowania.

5.2. Domy akademickie

O miejsce w domu akademickim mogą ubiegać się studenci zamiejscowi, znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej. Podania o przyznanie miejsca w domu akademickim wraz z zaświadczeniem o wysokości dochodów w rodzinie należy składać w Dziekanacie Wydziału Chemii ds. Studenckich.

Uniwersytet dysponuje miejscami w 6 domach akademickich, przy czym studenci Wydziału Chemii otrzymują przydział do dwóch z nich, zlokalizowanych w pobliżu Wydziału Chemii, przy ulicy Żwirki i Wigury 95/97 (DS nr 2) oraz DS ul. Radomska 6. Miejsc w domach akademickich jest znacznie mniej niż studentów zamiejscowych pragnących otrzymać zakwaterowanie, dlatego też radzimy złożyć wstępną deklarację o takim zamiarze wraz z podaniem o przyjęcie na UW.

5.3. Opieka zdrowotna

Studenci studiów dziennych do 26 roku życia są ubezpieczeni na mocy ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, co oznacza, że nie muszą płacić za podstawowe usługi. Opiekę zdrowotną nad studentami i pracownikami wyższych uczelni w Warszawie sprawuje Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej - SZPZOZ. Większość usług medycznych jest bezpłatna, poza m.in. usługami stomatologicznymi. W ramach opieki stomatologicznej przegląd otrzymuje się gratis, reszta usług jest płatna według cennika (od 60 zł wzwyż). Studenci Wydziału Chemii pozostają pod opieką przychodni mieszczącej się w Domu Studenta przy ul. Żwirki i Wigury 95/97 (DS nr 2). Przyjmują tam lekarze interniści oraz stomatolog.

Lekarze różnych specjalności przyjmują w przychodni przy szpitalu akademickim na podstawie skierowania od internisty lub lekarza stomatologa. Pracownia analityczna i RTG mieszczą się przy ul. Waryńskiego. Zwolnienia lekarskie z zajęć lub egzaminów mogą być wydawane przez społeczne zakłady służby zdrowia oraz przez lekarzy mających praktyki prywatne. Zwolnienia wydawane poza akademicką służbą zdrowia powinny być poświadczone przez lekarza wydziałowego.

Orzeczenie o konieczności udzielenia studentowi urlopu ze względu na stan zdrowia wydaje Komisja Lekarska działająca w przychodni przy ul. Mochnackiego 10 na wniosek opiekującego się lekarza. Orzeczenie Komisji jest ostateczne. Po zakończeniu urlopu Komisja ponownie orzeka stan zdrowia studenta. Zwolnienia okresowe lub stałe z zajęć WF student uzyskuje od wydziałowego lekarza internisty.

Adresy placówek akademickiej służby zdrowia:
ul. Mochnackiego 10, tel. 0 22 823 45 73, 0 22 659 77 38
ul. Żwirki i Wigury 95/97, tel. 0 22 554 80 40,

ul. Waryńskiego 10a, tel. rejestracji ogólnej 0 22 825 51 07, czynna: 6.30 - 19.00
ul. Krakowskie Przedmieście 24/26, tel. 0 22 552 03 65.

Na wszystkie wizyty należy umawiać się telefonicznie lub osobiście.

5.4. Samorząd i organizacje studenckie

Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego

Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego tworzą wszyscy jego studenci. Działa on przez swe organy wyłaniane w drodze wyborów. Organy Samorządu są niezależną reprezentacją ogółu studentów (szczebel uczelniany) lub studentów danego Wydziału (szczebel wydziałowy). Działając zgodnie ze swym Statutem, organy Samorządu uczestniczą w realizacji zadań Uniwersytetu, w szczególności w zakresie procesu dydaktyczno-wychowawczego i spraw socjalno-bytowych studentów. Zadaniem Samorządu jest:

- reprezentowanie studentów wobec Władz Wydziału i obrona ich interesów,
- podejmowanie decyzji dotyczących społeczności studenckiej,
- współdecydowanie z władzami Uczelni / Wydziału w sprawach pomocy materialnej dla studentów oraz nagród za wyniki w nauce,
- wybór przedstawicieli studentów do kolegialnych organów Uczelni / Wydziału,
- opiniowanie projektów decyzji organów UW w sprawach związanych z organizacją i regulaminem studiów,
- popieranie naukowych, kulturalnych, sportowych, turystycznych i gospodarczych inicjatyw studenckich,
- podejmowanie decyzji o przeprowadzeniu referendum studenckiego na Wydziale,
- współdecydowanie z odpowiednimi organami Uczelni w sprawach podziału funduszy i innych środków UW przeznaczonych na cele studenckie.

Organy Samorządu Studenckiego na szczeblu Uczelni to: Parlament Studentów UW - najwyższy organ ustawodawczy, Zarząd Samorządu Studentów UW (ZSS UW - najwyższy organ wykonawczy Parlamentu), Uczelniana Komisja Wyborcza oraz Komisja Rewizyjna Samorządu Studentów UW. Na szczeblu Wydziału organem uchwałodawczym Samorządu Studentów Wydziału jest Walne Zebranie Studentów. Organem Wykonawczym jest Zarząd Samorządu Studentów Wydziału. Samorząd studentów ma swoich przedstawicieli w uniwersyteckich i wydziałowych organach samorządowych, organach uniwersyteckich i wydziałowych oraz w jednostkach organizacyjnych UW.

Biuro Samorządu Studentów UW ma swoją siedzibę na ul. Krakowskie Przedmieście 24, (Mały Dziedziniec) pokój nr 20, tel. 0 22 552 08 09; tel./fax 0 22 552 26 12. Sekretariat działa od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 17.00.

Fundacja Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego

Fundacja Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego powstała z inicjatywy grupy studentów Uniwersytetu i została zarejestrowana w 1992 roku. Jej celem jest działanie na rzecz zaspokajania potrzeb naukowych, oświatowo-wychowawczych, kulturalnych, kultury fizycznej i sportu studentów i absolwentów UW. Aby wypełnić te cele Fundacja prowadzi działania na wielu polach:

- udziela studentom porad prawnych przez działalność Studenckiej Poradni Prawnej,
- pomaga w podjęciu pracy wakacyjnej w Stanach Zjednoczonych w ramach programu InterExchange,
- udziela pomocy dla studentów niepełnosprawnych ze specjalnie uruchomionego funduszu,
- udziela dotacji dla kół naukowych działających na UW, aby mogły realizować swoje projekty i prowadzić prace badawcze,
- w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego prowadzi przedpremierowe, tematyczne oraz monograficzne pokazy filmowe,
- udziela finansowego wsparcia dla BUW na zakup książek do księgozbioru dydaktycznego,
- dba o to, aby niewidzący studenci posiadali specjalistyczny sprzęt do nagrywania tekstu i jego odsłuchiwania,
- zarządza dwoma klubami studenckimi: Proxima i Hybrydy, z których dochód przekazuje na wyżej wymienioną działalność statutową.

Studencka Poradnia Prawna.

Poradnia działa od roku 1998, kontynuując dawne tradycje Adwokatury Studenckiej Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Do najważniejszych zadań Poradni należy pomoc studentom Uniwersytetu i innych uczelni w kwestiach związanych ze studiami (decyzje organów administracji dotyczące powtarzania zajęć, skreśleń z listy studentów, przeniesień na inny wydział, przyznania urlopu lub indywidualnego toku studiów). Udzielane są także porady w zakresie przysługującej studentom pomocy materialnej, doradztwo w związku z wykonywaną pracą zarobkową (umowy, podatki, ubezpieczenia, alimenty), opiniowanie najmu mieszkań oraz konsultacje w zakresie podejmowanych przez studentów inicjatyw gospodarczych.

W Poradni pracują studenci oraz absolwenci Wydziału Prawa i Administracji UW. Wszystkie konsultacje są bezpłatne. Studencka Poradnia Prawna przy Fundacji Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego mieści się na ul. Krakowskie Przedmieście 24 pokój 31b (wejście od Małego Dziedzińca), tel.: 0 22 826 56 13, 0 22 826 49 99 i działa w godzinach wyznaczonych dyżurów.

Klub Studentów Uniwersytetu Warszawskiego Proxima

Klub Proxima istnieje od 20 lat i mieści się przy ul. Żwirki i Wigury 97/99. Wstęp do klubu mają tylko studenci i osoby posiadające karty wstępu.

Po przejęciu zarządzania klubem przez Fundację SS UW dokonano w nim generalnego remontu. Przyjęto w nim stały grafik imprez, który w roku akademickim 2004/2005 przedstawiał się następująco:

- niedziele, poniedziałki i wtorki - studenckie imprezy zamknięte: np. bale, spotkania integracyjne - możliwość wynajęcia sali,
- środy - cykliczna impreza Proxima Beat
- czwartki - cykliczna impreza Proximoza
- piątki - - cykliczna impreza “Przybij piątek”

W klubie organizuje się ponad 100 imprez rocznie. Ceny biletów wstępu dla studentów nie przekraczają na ogół 10 - 20 złotych.

Dyskusyjny Klub Filmowy.

Klub współpracuje z Filmoteką Narodową organizując cykl pokazów filmowych pt. “Uniwersytet Filmowy”, na którym prezentowano najciekawsze filmy z lat 1960 - 1990, a także pokazy tematyczne poświęcone twórcom kina światowego i krajowego. Repertuar filmowy ustala się w porozumieniu z widzami. Pokazy odbywają się co 2 tygodnie w kinie Grunwald przy Klubie Garnizonowym przy al. Niepodległości, róg ul. Madalińskiego. Dzięki atrakcyjnie tanim biletom studenci mają w ten sposób znacznie ułatwiony dostęp do ciekawych filmów.

Współpraca z InterExchange.

InterExchange jest organizacją mającą swoją siedzibę w Nowym Jorku. Organizacja ta umożliwia studentom, m.in. z Polski, wyjazd do pracy wakacyjnej w USA. W ramach współpracy z InterExchange Fundacja organizuje egzamin kwalifikujący, jak również udziela pomocy przy staraniach o wizy i przy organizacji wyjazdu. Dzięki temu programowi studenci mają okazję doskonalić znajomość języka angielskiego, poznać amerykańską kulturę i styl życia i zwiedzić Stany Zjednoczone. Co roku z tej możliwości korzysta kilkuset studentów.

Stowarzyszenia

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego mają wiele możliwości rozwijania swoich umiejętności i zainteresowań kulturalnych włączając się w działalność licznych stowarzyszeń. Są to: Studenckie Koła Naukowe, Polska Korporacja Akademicka Arkonia, Niezależny Związek Studentów NZS, Zrzeszenie Studentów Polskich ZSP, Klub Debat, Akademicki Związek Sportowy AZS, Teatr Uniwersytecki, Chór Akademicki UW, Kabaret Literacki Antyquariat, Zespół Pieśni i Tańca “Warszawianka”, Akademickie Centrum Kultury Studentów UW Hybrydy, Prawniczy Akademicki Klub Turystyczny PAKT.


5.5. Organizacje studenckie na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego


Zarząd Samorządu Studentów Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego

ZSS Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego ma za zadanie:

- reprezentowanie studentów wobec Władz Wydziału i obronę ich interesów,
- podejmowanie decyzji dotyczących społeczności studenckiej,
- współdecydowanie z władzami Uczelni / Wydziału w sprawach pomocy materialnej dla studentów oraz nagród za wyniki w nauce,
- powoływanie członków wydziałowej Komisji Stypendialnej,
- organizowanie imprez studenckich (Otrzęsiny, Połowinki, obozy naukowe etc.)
- opiekę nad Klubem Pod Tarasem.

Członkowie ZSS Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego zostają corocznie wyłonieni w wyniku wyborów odbywających się na wydziale. Tegoroczne wybory odbyły się dnia 23.10.2006 r. W wyborach przedstawicieli studentów Wydziału Chemii UW do ZSS WCh poniższe kandydatury otrzymały następującą liczbę głosów:

Renata Drewnowska
Katarzyna Gieros
Marta Kusiak
Michał Krześniak
Jacek Walaszczyk
35
43
32
35
43
 


W skład Zarządu Samorządu Studentów Wydziału Chemi Uniwersytetu Warszawskiego weszły następujące osoby:

Kadencja 2006/2007

Renata Drewnowska -Przewodnicząca

SEKCJA ORGANIZACYJNA

Katarzyna Gieros - Przewodnicząca sekcji
Michał Krześniak

SEKCJA DYDAKTYCZNA

Jacek Walaszczyk - Przewodniczący sekcji
Marta Kusiak

Kontakt:

E-mail:
samorząd@student.chem.uw.edu.pl
renia.renia1@wp.pl
jacekwalaszczyk@gmail.com
kgieros@student.chem.uw.edu.pl

Tel.: 0 22 866 02 11 wew. 407

Komisja Stypendialna

Karolina Kręgielewska - Przewodnicząca
Joanna Juhaniewicz
Barbara Klim

Agata Kowalska
Mirosław Salamończyk
 

Studenckie Koło Naukowe Chemików Uniwersytetu Warszawskiego “FULLEREN”

Studenckie Koło Naukowe ma za zadania:
- organizowanie ogólnodostępnych wykładów naukowych
- organizowanie pokazów chemicznych,
- udział w imprezach popularnonaukowych i uniwersyteckich takich jak: Piknik Naukowy Radia BIS, Święto Uniwersytetu Warszawskiego, Dni Otwarte UW etc.
- organizowanie wyjazdów na konferencje naukowe (począwszy od XXIII bierzemy czynny udział w Ogólnopolskich Szkołach Chemii, Sesjach Kół Fizyków, etc.)


Zarząd Studenckiego Koła Naukowego Chemików Uniwersytetu Warszawskiego “FULLEREN”

Kadencja 2006/2007

Magdalena Osys - Przewodnicząca Koła
Paweł Śledź - V-ce Przewodniczący
Tomasz Michałowski - V-ce Przewodniczący

Dr hab. Grzegorz Litwinienko - Opiekun Naukowy Koła

Kontakt:

E-mail:
fulleren@chem.uw.edu.pl
magdalenaosys@wp.pl

Tel.: 0 22 822 02 11 wew. 522

Szczegółowe informacje o organizacjach studenckich działających na Uniwersytecie Warszawskim można znaleźć na stronie internetowej pod adresem:
http://www.uw.edu.pl/pl.php/student/storg/storg.html.


Do góry
Str. gł. WCh

Nadzór redakcyjny: Jadwiga Skupińska

Stronę oprac. Adam Myśliński