Spektrometr Rezonansu Plazmonów Powierzchniowych (SPR)

Spektrometr rezonansu plazmonów powierzchniowych SPR jest techniką optyczną, w która pozwala wyznaczać stężenie biomolekuł w niewielkiej odległości od metalicznej powierzchni poprzez pomiar zmian współczynnika załamania światła. W pomiarach wykorzystywana jest płytka szklana pokryta cienką warstwą złota będąca w kontakcie z roztworem zawierającym cząsteczki ulegające adsorpcji. P-spolaryzowane światło laserowe pada na czujnik pod kątem spełniającym warunki SPR i oddziałuje z chmurami swobodnych elektronów na powierzchni złota. Powoduje to wzbudzenie tzw. plazmonów powierzchniowych, które tworzą pole elektryczne, rozciągające się w kierunku wnętrza roztworu. Gdy stężenie analitu ulega zmianie na powierzchni, zmienia się również współczynnik załamania światła, co wpływa na prędkość plazmonów, oraz warunki rezonansu.
Technika SPR nie wymaga znakowania cząsteczek ulegających adsorpcji. Eksperymenty wykonywane są w przepływie ciągłym, w układzie mikroprzepływowym dostarczającym próbkę analitu do powierzchni czujnika.
Autolab SPRINGLE to jednokanałowy przyrząd SPR wyposażony w otwartą kuwetę elektrochemiczną. Próbki są wprowadzane ręcznie lub półautomatycznie. Przyrząd umożliwia jednoczesne  pomiary elektrochemiczne poprzez podłączenie potentiostatu/ galwanostatu.