Plany rozwoju Pracowni na najbliższe 5 lat - Pracownia Elektrochemicznych Źródeł Energii

Idź do spisu treści

Menu główne:

Plany rozwoju Pracowni na najbliższe 5 lat


Rozwój pracowni PEŹE związany jest z rozszerzeniem tematyki badawczej o kolejne grupy akumulatorów i baterii oraz zagadnienia związane z opracowaniem, weryfikowaniem skuteczności diagnostycznej i terapeutycznej nowych farmaceutyków (medycyna regeneracyjna). Etap ten został już zapoczątkowany przyznaniem projektów badawczych w ww. tematyce. Prowadzona od kilku lat współpraca z partnerami naukowymi i przedsiębiorcami potwierdziła słuszność podjętych kroków.

W związku z powyższym w Pracowni, niezależnie od wiodącej dla danej osoby tematyki badawczej, wyodrębnić można dwie grupy badawcze:
1) Elektrochemiczne źródła energii
2) Radiochemia dla medycyny i przemysłu

W perspektywie rozwoju tematyki badawczej, może okazać się zaktualizowanie nazwy pracowni np. do Pracownia Elektrochemii i Radiochemii Stosowanej. Z uwagi na unikatową podwójną (elektrochemiczną i radiochemiczną) specjalizację większości pracowników wskazane jest utrzymanie pracowni w całości.  

W efekcie nawiązanej współpracy naukowej i przemysłowej przewiduje się intensywny rozwój prac w następujących kluczowych obszarach:
1) Wykorzystanie technik elektrochemicznych i radiochemicznych w badaniach podstawowych z obszaru chemii oraz medycyny nuklearnej.
2) Opracowania metody otrzymywania radiofarmaceutyków poprzez syntezę elektrochemiczną.
3) Wykorzystanie technik elektrochemicznych do elektrowydzielania izotopów.
4) Badanie materiałów elektrodowych oraz konstrukcyjnych stosowanych do budowy nowych akumulatorów (litowych, kwasowo-ołowiowych i wodorkowych).
5) Badanie procesów znakowania komórek macierzystych oraz monitorowania procesu biodystrybucji tych komórek w trakcie procesu leczenia (medycyna regeneracyjna).
6) Rozwój technologii dekontaminacji skażonej Cs-137 gleby i wody z wykorzystaniem sorbentów opartych na błękicie pruskim.
7) Rozwój technologii recyklingu baterii i akumulatorów.

W chwili obecnej kluczowym aspektem jest zachowanie stabilności i spójności zespołowej oraz aparaturowej, co umożliwi sprawne zrealizowanie podpisanych umów na finasowanie projektów badawczych oraz dalszy intensywny rozwój Pracowni z efektywnym wykorzystaniem unikatowych zestawów aparatury. Skuteczność wypracowanego dotychczas modelu współpracy potwierdza m.in. ilość oraz jakość projektów badawczych oraz publikowanych przez pracowników pracowni PEŻE artykułów naukowych).

Drugi aspekt dotyczy zatrudnienia specjalistów z obszaru biologii (odpowiedzialnych za prace ze zwierzętami, wydzielanie i przygotowanie materiału biologicznego). Z uwagi na obowiązujące przepisy praca ze zwierzętami laboratoryjnymi obłożona jest wieloma obostrzeniami i regulacjami. Wymaga to zatrudnienia wykwalifikowanego personelu niedostępnego na Wydziale Chemii.

Trzeci aspekt, związany jest ze zwiększaniem wykorzystania zasobów ludzkich i sprzętowych. Zwiększenie zapotrzebowania na prowadzenie procesu znakowania materiałów biologiczny pociągnie za sobą konieczność zaangażowania w większym stopniu współpracujących z Pracownią dr Krzysztofa Kiliana oraz dr Agnieszki Siporskiej (docelowo obie osoby widzą możliwość lub przygotowują już materiały związane z przeprowadzaniem procedury habilitacyjnej m.in. na bazie wspólnych prac). Otwarcie nowych kierunków prac związanych z syntezą nietypowych związków znakowanych radioizotopami (m.in. współpraca z producentami radioizotopów) pozwolić powinno wykorzystać wiedzę i umiejętności dr Elżbiety Winnickiej oraz dr Katarzyny Skowery.

Wykwalifikowani pracownicy niezbędni do zatrudnienia:
1) Opiekun zwierząt/inspektor ochrony radiologicznej posiadający odpowiednie uprawnienia przyznane przez uprawnione organy państwowe
w chwili obecnej pracę magisterską w PEŹE wykonuje student posiadający wyżej wymienione kwalifikacje
2) Biolog do prac związanych z przygotowaniem materiału biologicznego m.in. namnażaniem komórek macierzystych
3) Chemik organik do prowadzenie nietypowych syntez radiochemicznych (możliwa jest współpraca z dr E. Winnicką oraz dr K. Skowerą)

Podsumowując, prowadzone od kilku lat działania pozwoliły stworzyć rozpoznawalny zespół naukowy działający w obszarze elektrochemii i radiochemii. Miarą skuteczności jest liczba pozyskanych projektów, współpraca z partnerami naukowymi i przemysłowymi jak również finasowanie znacznej części etatów pracowników ze źródeł zewnętrznych. W chwili obecnej trwają intensywne prace nad rozpoczęciem współpracy z firmami działającymi w obszarze medycznym, UOKiK w Łodzi oraz Fraunhofer Institute Material and Beam Technology (Drezno). Prowadzone są również analizy związane z możliwością zacieśnienia współpracy dydaktycznej z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym związanej z przeprowadzeniem dla przyszłych lekarzy ćwiczeń z zakresu medycyny nuklearnej.

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego