Techniki pomiarowe - Pracownia Elektrochemicznych Źródeł Energii

Idź do spisu treści

Menu główne:

Techniki pomiarowe


PEŹE dysponuje nowoczesną aparaturą do badań elektrochemicznych materiałów stosowanych w chemicznych źródłach prądu oraz testowania gotowych baterii i akumulatorów.

Badania właściwości elektrochemicznych wybranych substancji wykonywane są przy pomocy nowoczesnych, wysokiej klasy układów pomiarowych działających w oparciu o takie techniki badawcze jak chronowoltamperometria, chronoamperometria i chronopotencjometria, także w układzie elektrody wirującej z pierścieniem. Badania te wykonywane są (często „in – situ”) w powiązaniu z innymi technikami:

· skaningowy mikroskop elektronowy (SEM) z przystawką do analizy rentgenowskiej (EDAX)
·
elektrochemiczna mikrowaga kwarcowa (EQCM)
·
spektrofotometr UV – VIS

Stosujemy również wybrane techniki radioizotopowe oraz elektrochemiczną spektroskopię impedancyjną (EIS), a także metodę BET.

Pracownie zlokalizowane w CNBCh wyposażone są w m.in. skaner PET/SPECT/CT,spektrometry promieniowania alfa, beta i gamma, radiochromatograf, układy do pomiarów scyntylacyjnych oraz zestaw komór gorących do pracy z materiałami emitującymi promieniowanie jonizujące. Na wyposażeniu PEŹE znajduje się również spektrometr Mössbauera (M. Grdeń) przeznaczony do prac dydaktycznych w zakresie badań podstawowych.

Korzystamy także, we współpracy z innymi laboratoriami, z takich metod jak atomowa spektroskopia absorpcyjna/emisyjna, dyfrakcja rentgenowska, spektroskopia fotoelektronów wzbudzanych promieniowaniem rentgenowskim, spektroskopia elektronów Augera, skaningowa mikroskopia tunelowa, mikroskopia sił atomowych.


 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego