Magazynowanie wodoru w nowych materialach elektrodowych - Pracownia Elektrochemicznych Źródeł Energii

Idź do spisu treści

Menu główne:

Magazynowanie wodoru w nowych materialach elektrodowych


Prowadzimy ba
dania sorpcji-desorpcji wodoru w stopach metali przejściowych typu AB5, AB2 itp. stosowanych jako anody w ogniwach wodorkowych lub w pojemnikach do magazynowania wodoru. Prace te obejmują:

· Badania nad modyfikacją materiałów wodorochłonnych w celu zwiększenia ich pojemności oraz poprawą kinetyki sorpcji/desorpcji wodoru. Prace prowadzone we współpracy z producentem baterii VARTA ukierunkowane są na opracowanie nowych modyfikowanych stopów AB5, co pozwoli na konstrukcję nowego, bardziej wydajnego ogniwa wodorkowego (stosowanego m.in. w samochodach o napędzie hybrydowym).
· Badania nad magazynowaniem wodoru w kompozytach struktury węglowe - stop (np. nanorurki, różne formy grafitu). Prace prowadzone we współpracy z Politechnikę Poznańską
koncentrują się na opracowaniu konstrukcji stacjonarnego ogniwa wodorkowego pełniącego funkcję magazynu nadmiarowej energii np. z siłowni wiatrowych
· Elektrochemiczne badanie stopów wieloskładnikowych z wykorzystaniem opracowanej w Pracowni elektrody o ograniczonej objętości LVE. Opracowanie otrzymywania oraz stosowania nowych układów cienkowarstwowych pozwoliło uzyskać wiele nowych i cennych informacji dotyczących fizykochemicznych (nieznanych do tej pory w literaturze) właściwości stopów o strukturach mikro i nano. Pogłębiło wiedzę podstawową w zakresie kinetyki i mechanizmów elektrosorpcji wodoru.


Procesy elektrodowe w elektrodzie wodorkowej

Elektroda wodorkowa o ograniczonej objętości
- zdjęcie mikroskopowe (SEM)

<

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego